جدیدترین اخبار :
  • حفظ ادبیات فاخر تقریبی و دوری از ادبیات ضد تقریبی
  • کارگاه آموزشی «پروپوزال‌نویسی پایان‌نامه‌ها و رساله‌های علوم اسلامی»
  • انتشار شمارۀ 15 «دو فصلنامۀ فقه مقارن» و شماره 53 «دو فصلنامه مطالعات تقریبی مذاهب اسلامی»
  • فراخوان همکاری علمی ـ پژوهشی
  •  مهمترین راهبردهای تدوین آثار پژوهشی دانشگاه مذاهب اسلامی

دانشگاه مذاهب اسلامی کشتار مسلمانان بی‌دفاع هند توسط هند‌وهای افراطی را محکوم کرد/  دکتر مختاری: کشتار مسلمانان هند، سوغات سفر اخیر رییس جمهور آمریکا به این کشور

دانشگاه | تاریخ خبر : 1398-12-20 | تعداد بازید :1715

 

ما خواستار همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان و مذاهب در سرتاسر دنیا هستیم

آنچه امروز در دهلی نو رخ داده نماد بارز افراط‌گرایی است

مبارزه با افراطی‌گری و خشونت با استفاده از روش‌های علمی و در فضاهای آکادمیک یک اصل است

دانشگاه مذاهب اسلامی ضمن محکوم کردن کشتار مسلمانان مظلوم و بی‌دفاع هندوستان، توسط هندو‌های افراطی خواستار پایان یافتن این جنایت‌ها و سکوت دولت هند و موضع‌گیری نهادها و مجامع بین‌المللی در این زمینه شد.

در روزهای اخیر در پی حمله هندو‌های افراطی به مسلمانان در محله‌های مسلمان‌نشین شمال پایتخت هند، ده‌ها نفر به طرز فجیع و غیر انسانی کشته و زخمی شده‌اند.

دکتر محمد حسین مختاری رییس دانشگاه مذاهب اسلامی در این باره ضمن محکوم کردن کشتار، آزار و آوره شدن مسلمانان بی‌دفاع هند توسط هندوهای افراطی، این اقدامات را سوغات سفر اخیر رییس جمهور آمریکا به این کشور عنوان کرد.

وی با بیان اینکه دانشگاه مذاهب اسلامی با توجه رسالت ذاتی خود مخالف هرگونه افراط و خشونت است، گفت: ما این جنایت را از سوی گرو‌های افراطی در هرکجا به ویژه نسبت به مسلمانان مظلوم و بیگناه در هندوستان محکوم 

می‌کنیم.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی افزود: ما به دنبال وحدت و اتحاد میان مذاهب، مکاتب و ادیان و خواستار همزیستی مسالمت آمیز آنان در سرتاسر دنیا هستیم و براساس آموزه‌های وحیانی اسلام و قرآن بر زندگی توام با صلح و مهر ورزی تاکید کرده و هرنوع خشونت و افراطی گری را چه بین مذاهبی و چه بین ادیانی باشد محکوم می‌کنیم. 

دکتر مختاری با اشاره به اینکه آنچه امروز در دهلی نو رخ داده نماد بارز افراط‌گرایی است، اظهار داشت: امروز این اقدام توسط هندوهای افراطی در سایه بی‌توجهی و چه بسا حمایت دولت هند انجام می‌شود و ما انتظار داریم مجامع بین‌المللی به این جنایات واکنش نشان داده و سکوت خود را بشکنند و مانع از این اقدامات ضد بشری شوند.

وی تاکید کرد: افراط و خشونت از سوی هرکس با هر دین و ایده و مکتب و گرایشی که باشد، چه در دل مجموعه مذاهب اسلامی و چه در خارج از اسلام و در میان گرایش‌های دینی، محکوم است و مبارزه با افراطی‌گری و خشونت به هر طریق به ویژه با استفاده از روش‌های علمی و در فضاهای آکادمیک برای ما یک اصل است.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی به سفر اخیر رییس جمهور آمریکا به هند و افزایش فشار دولت هند به مسلمانان آن منطقه اشاره کرد و گفت: این اقدامات ننگین از تبعات این سفر و نشانه فشار آمریکا به دولت هند و توطئه جدید استکبار جهانی در این منطقه قلمداد می‌شود، زیرا آمریکائیها هرجا پایشان را بگذارند چه در عراق و افغانستان و لبنان و چه در یمن و شبه جزیره هند و‌... سوغاتشان خشونت و ناامنی و ترویج افراطی‌گری و حمایت از آشوب و کشتار انسانهای بیگناه و اقدامات ضد بشری است.

دکتر مختاری در پایان از علما، نخبگان، ملت‌ها و دولت‌های اسلامی هوشیاری و موضع گیری در برابر این فتنه و پایان دادن به کشتار مسلمانان مظلوم هند را خواستار شد.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا