جدیدترین اخبار :
  • حفظ ادبیات فاخر تقریبی و دوری از ادبیات ضد تقریبی
  • کارگاه آموزشی «پروپوزال‌نویسی پایان‌نامه‌ها و رساله‌های علوم اسلامی»
  • انتشار شمارۀ 15 «دو فصلنامۀ فقه مقارن» و شماره 53 «دو فصلنامه مطالعات تقریبی مذاهب اسلامی»
  • فراخوان همکاری علمی ـ پژوهشی
  •  مهمترین راهبردهای تدوین آثار پژوهشی دانشگاه مذاهب اسلامی

پیام تسلیت رییس دانشگاه مذاهب اسلامی درپی درگذشت "حجت‌الاسلام والمسلمین خسروشاهی"؛ شخصیت برجسته و دغدغه‌مند تقریبی جهان اسلام

دانشگاه | تاریخ خبر : 1398-12-09 | تعداد بازید :1676

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر محمد حسین مختاری رییس دانشگاه مذاهب اسلامی در پیامی درگذشت مجاهد نستوه، شخصیت برجسته و دغدغه‌مند تقریبی جهان اسلام، دانشمند فرزانه، نویسنده و مترجم پرکار و فعال نهضت اسلامی و استاد گرانقدر دانشگاه مذاهب اسلامی "حجت الاسلام والمسلمین سيدهادی خسروشاهی" را تسلیت گفت.


متن این پیام تسلیت به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
"انا لله و انا الیه راجعون"

"إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِي الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا يَسُدُّهَا شَيْءٌ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ"

ارتحال مجاهد نستوه، شخصیت برجسته و دغدغه‌مند تقریبی جهان اسلام، پژوهشگر فرزانه، نویسنده و مترجم پرکار و فعال نهضت اسلامی، عضو هسته اولیه تاسیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و از اساتید گرانقدر دانشگاه مذاهب اسلامی موجب تالم و تاثر فراوان اینجانب و تمامی فعالان عرصه تقریب و وحدت امت اسلامی گردید.

مرحوم خسروشاهی از فعالان و پژوهشگران نهضت هاي اسلامي معاصر بود كه بيش از نيم قرن با ادبيات و آثار فكري گروه‌های مختلف در کشورهای اسلامی از جمله مصر آشنا بود و در تدوین و تنقیح و نشر آثار اساتید و شخصیت هایى چون: سید جمال الدین اسدآبادی، آیت ‏اللَه کاشف ‏الغطاء، علامه سید محمدحسین طباطبایى، حاج سراج انصارى، سید محمد محیط طباطبایى، سید غلامرضا سعیدى، محمد نخشب و... کوشا بوده و خدمات ارزنده‏ اى را در حفظ فرهنگ اسلامى و نشر اندیشه اصیل اسلامى ارائه داده و به همین دلیل است که در میان ارباب فکر و اندیشه به عنوان «فرهنگبان کوشا» لقب یافته است.

استاد خسروشاهی در مسأله تقریب مذاهب اسلامى و وحدت امت اسلامی نیز از نیم قرن پیش به عنوان یکی اعضای اصلی و موثر این جریان در تاسیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و از پیشگامان این حرکت خدمات فراوانی ارائه داد. بطوریکه مکاتبات ایشان با علامه شیخ محمدتقى قمى (مؤسس دارالتقریب قاهره) گواه این سابقه بلند است.

حضور فعال در کنفرانس‌های تقریبی داخل و خارج از کشور و مراودات و ارتباطات مستمر با شخصیت های برجسته تقریبی معاصر از جمله ویژگیهای آن مرحوم بود.

بدون تردید امروز خلاء و فقدان شخصیتی‌ دلسوز، محقق و دغدغه مند تقریبی همچون استاد خسروشاهی در شرایط کنونی جهان اسلام که بشدت نیازمند تعقل و اندیشه ورزی و روشنگری در برابر جریان‌های افراطی و تفکرات تکفیری است بیش از پیش احساس خواهد شد.


اینجانب ضایعه اندوهناک درگذشت این عالم محقق و مجاهد تقریبی را به پیشگاه امام عصر(عج) و محضر رهبر معظم انقلاب، حوزه‌های علمیه، شاگردان و ارادتمندان آن مرحوم به ویژه مجموعه‌های فعال در عرصه تقریب مذاهب اسلامی و خانواده‌ مکرم ایشان تسلیت عرض نموده و برای آن فقید سعید، غفران الهی و علو درجات و برای بازماندگان صبر و سلامتی مسئلت می‌نمایم.

محمد حسین مختاری

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی 

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا