جدیدترین اخبار :
  • نشست تخصصی درباره نقش ابوشهید حجت الاسلام و المسلمین ابراهیمی از چهره‌های شاخص عرصه وحدت و تقریب میان مذاهب اسلامی استان گلستان
  • آغاز به‌کار اولین پایگاه تخصصی بسیج طلاب به‌منظور ترویج فرهنگ و تفکر تقریب میان مذاهب اسلامی در واحد گنبد کاووس دانشگاه مذاهب اسلامی
  • برگزاری کارگاه با موضوع تقریب و دگرپذیری توسط دکتر زرین پور همزمان با سومین همایش ملی نغمه سرایان اهل سنت در گرگان
  • جلسه معارفه نو دانشجویان واحد بندرعباس دانشگاه مذاهب اسلامی
  • دومین مراسم معارفه نودانشجویان دانشگاه مذاهب اسلامی ۱۴۰۰

برگزاری نشست علمی "نقش گفتگوی میان مذاهب در تحقق تمدن نوین اسلامی براساس بیانیه ی گام دوم انقلاب اسلامی" در دانشگاه مذاهب اسلامی واحد بندرعباس

شعبه بندرعباس | تاریخ خبر : 1398-03-11 | تعداد بازید :2368

به همت دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس ومشارکت دفتر نمایندگی ولی فقیه درامور اهل سنت استان هرمزگان ، نشست علمی با عنوان "نقش گفتگوی میان مذاهب در تحقق تمدن نوین اسلامی بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی " برگزار گردید 

 این نشست با حضور دکتر محمدعلی عبادی زاده عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان ،رئیس حوزه های علمیه خواهران استان و شیخ یوسف جمالی از اساتید حوزه و دانشگاه و همچنین دکتر علی آبادی سرپرست و عضو هیئت علمی واحد بندرعباس دانشگاه مذاهب اسلامی در این واحد برگزار شد.

دکتر علی آبادی به عنوان میزبان و همچنین دبیر این نشست علمی ،در ابتدا ضمن قدردانی ازاساتید ودانشجویان حاضر در این نشست اظهار داشت امروزه گفتگوی بین مذاهب یک بحث بسیار مهم و استراتژیک است لذا گفتگوی بین مذاهب نقش قابل توجهی در تحقق تمدن نوین اسلامی دارد ونیز در بیانیه ی گام دوم انقلاب اسلامی هم بدان اشاره شده است.

سرپرست واحد بندرعباس گفت:برای مقابله با دشمنان باید مراقب انسجام ووحدت مسلمانان شد که بستر این وحدت با گفتگوی صحیح پیروان مذاهب و رفع تخاصم وسوء تفاهمات فراهم می شود و همه بزرگان دین نیز بدان تاکید ودر عمل به دنبال آن بودند وعلت عقب ماندگی جوامع اسلامی را دوری از قرآن واسلام وتعالیم آن می دانند .

دکتر علی آبادی با اشاره به سوالی که چرا مقام معظم رهبری به دنبال تحقق تمدن نوین اسلامی هستند، بیان داشت: پاسخ این سوال را می توان از دیدگاه محمد عبده بیان کرد ایشان معتقدند مسلمانان دچار بحران اندیشه مذهبی شده اند که در اثر برخورد با تمدن غربی ایجاد شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه مذاهب اسلامی افزود: با مبعث پیامبر در قالب دین اسلام بنیان های یک تمدن جدید در جهان بنا نهاده شده که هم اکنون نیز با نام تمدن اسلامی شناخته می شود برهمین اساس مقام معظم رهبری با تمسک به روش پیامبر (ص) تمدن نوین اسلامی را مطرح و معرفی کردند که بواسطه آن می توان همه مسلمانان را دارای هدف واحد وبه عنوان یک قدرت بزرگ جهان معرفی کرد .وطبق فرمایش مقام معظم رهبری ،که می فرمایند"تمدن اسلامی کشورگشایی نیست بلکه تاثیر پذیرفتن فکری ملت ها از اسلام است".

در ادامه این نشست دکترعبادی زاده عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان و نیز شیخ جمالی استاد حوزه و دانشگاه مباحثی در ارتباط با موضوع مطرح کردند.

دکتر عبادی زاده با اشاره به این که گفتگو یعنی بحث وصحبت دو طرفه وگفتگوی بین مذاهبی یعنی گفتگو بین دو یا چند مذاهب از مذاهب اسلامی، افزود: جوامع اسلامی که متشکل از اقوام ومذاهب مختلف اسلامی است در گفتگو وشکل گیری تمدن اسلامی سهیم بودند.تعاریف زیادی درباره تمدن شده است که قدر متیقن آنها این است که تمدن از سه عنصر تشکیل می شود:1.مجموعه سخت افزاری که همان زیر ساخت های موجود در شهر مثل جاده خیابان ،مدارس ،آب ،برق ..2.مجموعه نرم افزاری مثل دانش ،اخلاق ،سبک زندگی ،آداب رسوم و ...3.یک اندیشه تعمیم یافته در تمام تاروپود جامعه که وجود این سه عنصر کنار هم مساوی است با تمدن .

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان گفت: فکر و اندیشه باید در تمام تاروپود جامعه باشد یعنی هرفرد با هر پست و مقامی از کارگر گرفته تا نخبگان، هنوز در جامعه اسلامی نخبگان مشکل دارند وباید شما نخبگان،دانشجویان و طلاب این اندیشه را ترویج دهید تا جامعه دچار مشکل نشود و تمدن نوین اسلامی اختصاص به مذهب خاصی نداردنه شیعی است نه سنی بلکه اسلامی است. یکی از نویسندگان فرانسوی می گوید به هوش باشید غول تمدن اسلامی در حال بیدار شدن است و مدارکی بر ادعای خود ارائه می دهد که یکی از آن مدارک پیروزی انقلاب اسلامی است .

وی افزود: بیانیه گام دوم در زمان مناسب که چهل سالگی انقلاب بود بیان شد ودارای شرایط بهتری بودیم وآنچه که می توان از این بیانیه بدست آورد چند مساله است:

1- سرگذشت چهل ساله انقلاب

2-محور های تحقق پیشرفت

3-واقعیت های امروزانقلاب 

4-پیش نیازهای انقلاب برای گام دوم 

5- هفت توصیه مقام معظم رهبری 

این استاد دانشگاه در ادامه، معیارهای گفتگو را از دیدگاه قرآن کریم بررسی کرد وبا اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی اظهار داشت: تمرکز بر مشترکات -گفتگو بر اساس جدال احسن -محوریت حبل الله -دوری از زمینه های تفرقه ، استفاده از این معیارها هنگام گفتگو قطعا نتیجه آن وحدت وانسجام خواهد بود. گفتگو در اندیشه دینی باید تبدیل به یک گفتگوی رایج در جامعه باشد واین باید از بستر محافل علمی طلاب ودانشجویان باشد.

شیخ جمالی استاد حوزه ودانشگاه نیز در سخنانی خاطرنشان کرد: خداوند متعال انسان ها و طبیعت ودنیا را مختلف خلق کرد اختلاف جزو سنت طبیعی  خداست. خداوند در قرآن به یکی از مباحث اعراب اشاره می کند که پیامبر قصد داشت عرب بادیه را با وضعیت جدید آشنا کند چون قائل به نقش آفرینی آنها داشت چیزی که جامعه ما بدان نیاز دارد واین کفر ونفاق شان زیاد وحدودشناس نبودند لذا قانونمند نیستند هرچه مردم قانونمند باشند متمدن هستند.

وی گفت: شاخص شدن تمدن نوین اسلامی ،قانونمندی در همه ابعاد است. مالک نبی می گوید دو نوع عالم وجود دارد "عالم اشیاء" و عالم افکار اشخاص"   حال درصورتی که عالم اشیاء واشخاص به مرحله افکار اسلامی برسند ارزشمند می شوند واین موضوعی ست که مقام معظم رهبری بدان اهمیت می دهد .مبحث عدالت ونقطه مقابل آن فساد است که در بیانیه ی گام دوم انقلاب اسلامی نیز لحاظ شده است با وجود افراد پاکدست تمدن نوین اسلامی محقق می گردد.

استاد حوزه ودانشگاه در ادامه اظهار داشت: در دنیا ابر قدرتها گفتمان خاص خودشان را ارائه نموده اند به عنوان مثال کلمه تروریسم یک تعریف وشاخصه هایی را برای آنها معرفی کردندکه در برخی موارد ناسازگار است ودر بیشتر موارد علیه ما مسلمانان استفاده میشود ،با توجه به تنوع قومیت ومذاهب و ملل مختلف ماهم باید از این ظرفیت به خوبی استفاده کنیم و گفتمان ویا گفتگو باید صمیمانه وبه دور از اختلاف باشد که یک جامعه یکپارچه وخیر خواه ایجاد  کنیم. با گفتمان زمینه اختلاف وسوء تفاهم از بین می رود وباید ما الگو سازی کنیم تا جهانیان از آن استفاده ببرد.

وی از موارد دیگر معیارهای گفتگو از دیدگاه قرآن اشاره کرد و افزود: حسن ظن -حسن فهم - اجتناب از تحریک طرف مقابل با بیان الفاظ تند -اجتناب از تکفیر یکدیگر - دوری از افکار و افراد تندرو وافراطی - وگفتگو همراه با حکمت میتواند در گفتگو بسیار موثر باشد.

در پایان این نشست علمی دانشجویان سوالات خود را مطرح کردند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا