جدیدترین اخبار :
  • حفظ ادبیات فاخر تقریبی و دوری از ادبیات ضد تقریبی
  • کارگاه آموزشی «پروپوزال‌نویسی پایان‌نامه‌ها و رساله‌های علوم اسلامی»
  • انتشار شمارۀ 15 «دو فصلنامۀ فقه مقارن» و شماره 53 «دو فصلنامه مطالعات تقریبی مذاهب اسلامی»
  • فراخوان همکاری علمی ـ پژوهشی
  •  مهمترین راهبردهای تدوین آثار پژوهشی دانشگاه مذاهب اسلامی

دکتر مختاری در دیدار هیأت سوری: فلسفه وجودی دانشگاه مذاهب اسلامی، پیشگیری از نگاه افراطی به مذاهب و معرفی اسلام رحمانی است/ تأسیس این دانشگاه نشان‌دهنده فکر بلند، نبوغ و هوشمندی رهبر معظم انقلاب

دانشگاه | تاریخ خبر : 1398-02-16 | تعداد بازید :1838

دکتر محمدحسین مختاری در مراسم تفاهم‌نامه همکاری میان دانشگاه مذاهب اسلامی و جامعه‌الشام سوریه که امروز یکشنبه در دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه مذاهب اسلامی بیش از ۲۵ سال است که توسط مقام معظم رهبری تأسیس شده و امروز به اهداف و رسالت‌های خود رسیده است.

وی به سفر چند روز پیش خود به کشور عراق اشاره کرد و بیان داشت: مسئولان این کشور غبطه می‌خوردند که در عراق مشابه دانشگاه مذاهب اسلامی ندارند و خواستار راه اندازی چنین دانشگاهی هستند.

دکتر مختاری عنوان کرد: چند ماه قبل که به همراه دبیرکل محترم مجمع تقریب مذاهب اسلامی به سوریه سفر کردیم با رئیس جمهور سوریه بشار اسد دیدار داشتم. او می‌گفت که ای کاش ما نیز در سوریه دانشگاه مذاهب مثل ایران داشتیم و در همین راستا به وزیر اوقاف سوریه دستور داد که دانشگاه مذاهب در دمشق تأسیس شود.

وی تصریح کرد: یکی از اهداف دانشگاه مذاهب اسلامی پیشگیری از نگاه افراطی به مذاهب و معرفی اسلام رحمانی به مردم و به خصوص جوانان است. این دانشگاه فلسفه عملی روابط مسالمت‌آمیز میان مذاهب اسلامی را ایجاد کرده است.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی عنوان کرد: در طول ۲۵ سال گذشته نتایج خیلی خوبی از دانشگاه مذاهب حاصل شده است. در ایران دانشگاه‌های فراوانی در حوزه علوم انسانی و دینی دانشجو تربیت می‌کنند اما دانشگاه مذاهب سرآمدتر از آنهاست.

دکتر مختاری بیان کرد: اگر دانشجویان شیعه در رشته‌های مختلف دانشگاه مذاهب اسلامی در ایران بخواهند تحصیل کنند، استاد آنها ممکن است اهل تسنن باشد و بالعکس. میان شیعه و سنی اتحاد کلمه وجود دارد. افتخار می‌کنم که کرسی‌های علمی و نظریه‌پردازی در دانشگاه مذاهب برگزار و پس از مباحثه و دعوای علمی، دانشگاهیان مذاهب با هم رفیق هستند.

وی افزود: در هفت استان کشور شعبه‌های دانشگاه مذاهب دایر و در ۲۵ رشته دانشجویان این دانشگاه در حال تحصیل بوده و در این دانشگاه ۵۰ درصد دانشجویان شیعه و ۵۰ درصد اهل تسنن هستند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی تصریح کرد: خط قرمز این دانشگاه این است که کسی حق توهین و ناسزا به مذهب دیگری ندارد. در کشوری هستیم که مذاهب مختلفی در آن زندگی می‌کنند و در مناطق اهل تسنن کشور نیازمند معلم و مدیران اهل تسنن هستیم که این دانشگاه ظرفیت بزرگی دارد که مدیران شیعه و سنی تربیت کند.

دکتر مختاری اظهار داشت: دانشگاه مذاهب اسلامی می‌تواند همکاری‌های گسترده‌ای با جامعه‌الشام سوریه داشته باشد و ظرفیت‌های این دانشگاه را در اختیار آنان قرار دهد. پیشنهاد می‌کنم اعضای هیئت علمی سوریه به صورت تور علمی از دانشگاه‌های ایران به‌خصوص دانشگاه مذاهب اسلامی بازدید کنند.

وی افزود: تبادل دانشجویان تحصیلات تکمیلی و بورس دانشجویان سوری از جمله اقداماتی است که دانشگاه مذاهب ایران می‌تواند با  سوریه همکاری داشته باشد. تولید مجلات مشترک با لوگوهای دانشگاه مذاهب و جامعه‌الشام از کارهای مهمی است که برای همکاری‌های بیشتر باید انجام شود. باید شرایطی فراهم شود که اساتید دو دانشگاه مقالات خود را در این مجلات مشترک به چاپ برسانند و توانایی داریم که کنفرانس‌های مشترک علمی میان دو دانشگاه فارغ از مسائل سیاسی برگزار کنیم.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی بیان کرد: آموزش‌های کوتاه‌مدت یکی دیگر از کارهایی است که دانشگاه مذاهب می‌تواند با دانشگاه سوری همکاری داشته باشد.

دکتر مختاری عنوان کرد: در سفری که به افغانستان داشتم رئیس دانشگاه کابل گفت که علاقه‌مند هستیم دانشجویان تحصیلات تکمیلی ما در دانشگاه مذاهب ایران تحصیل کنند. همچنین رئیس دانشگاه تونس در سفری که به این کشور داشتم به من گفت که در این کشور به چنین مدل دانشگاهی مثل دانشگاه مذاهب ایران نیاز داریم.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: به هیچ کس از دانشجویان نمی‌گوییم که مذهب خود را ترک کند و به مذهب دیگر برود. اتفاقاً به آنها می‌گوییم که مذهب خود را حفظ کنند و واقعاً مسلمان باشند.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا