جدیدترین اخبار :
  • برگزاری جلسه شورای دانشگاه
  • اعزام کاروان دانشجویی راهیان نور جنوب - واحد بندرعباس
  • گفتمان مهدویت - واحدبندرعباس
  • شب نشینی نیمه شعبان - واحد بندرعباس
  • مستند جنجالی - واحد بندرعباس

نگاه قبیله ای – فرقه ای، آفت استراتژی ساختاری تقریب

دانشگاه | تاریخ خبر : 1401-10-05 | تعداد بازید :335
نشست: تقریب؛ گذر از استراتژی نهادی به ساختاری امروز، دوشنبه 5 دی ماه در مکان سالن اجتماعات دانشگاه بین المللی مذاهب اسلامی با حضور اساتید، دانشجویان و کارمندان دانشگاه برگزار گردید.

آقای دکتر سید احمد موثقی به عنوان سخنران این نشست در ابتدا به ضرورت الزامات و پیش نیازهای ساختارمند کردن تقریب در جامعه اشاره کرد و فرمود جنبه تبلیغی تقریب لازم است اما کافی نیست و ما باید برای عملیاتی کردن تقریب می‌بایست برخی الزامات مانند رهایی از نگاه قبیله ای و فرقه ای به تقریب و دیگران، صلح با مدرنیته و اخذ نکات مثبت آنان، آشنایی با حقوق بین الملل جدید، نداشتن نگاه اقلیت به دیگر فرقه‌های اسلامی در ایران و هم چنین برگشت به سنت تقریبی سید جمال و عبده را در جامعه ساری و جاری کنیم. این استاد گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران در ادامه به تاریخچه تقریب اشاره کردند و گفت تقریب بعد از سید جمال الدین اسدآبادی، محمد عبده، کواکبی تقریباً از مسیر اصلی خود منحرف گردید. مسلمانان جهان اسلام امروزه می‌بایست تکلیف خود را با دنیای مدرن روشن سازند.

موثقی به این نکته اشاره کرد که نگاه اسلام همان اومانیسمی است که در غرب مدعی آن هستند. در اسلام نگاه عمودی به انسان وجود ندارد بلکه این نگاه افقی است و هم چنین جهانی. این تصور که همه علمای حنبلی وهابیت را قبول دارند را رد و اشاره کردند در زمان حیات علامه جعفری ایشان [علامه] لیستی از علمای حنبلی مخالف وهابیت را به ایشان نشان داده و این حائز اهمیت است. هرچند افرادی مانند رشید رضا، سید قطب و حسن البنا به عنوان پدران معنوی سلفی گری معاصر شناخته می‌شوند ولی آنان نسبت به شیعه نگاه تند و افراطی نداشتد و حتا حسن البنا عضو جمعیت دارالتقریب قاهره شد. اما متاسفانه بعد از این افراد پیروان آنان در دام نگاه فرقه ای و قبله ای افتاده و تقریب را به انحراف کشاندند.

نویسنده کتاب اندیشه اصلاح و راهبرد وحدت و هم بستگی در جهان اسلام در پایان سخنان خود هویت ملی را در تباین با اسلام ندانسته و فرمودند که این سلفی‌ها هستند که بین آن دو تباین قائل‌اند. هم چنین به این نکته اشاره کردند که زمانی ما از تقریب در سطح جهان اسلام می‌توانیم سخن برانیم که در ابتدا در سطح ملی به یک تقریبی رسیده باشیم. هرچند در این چند سال اخیر به دستاوردهایی رسیده‌ایم ولی این کافی نیست و باید در میدان عمل و همراه با توسعه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی باشد. بعد از پایان سخنان این استاد دانشگاه تهران؛ چند نفر از حضار با طرح سوالاتی از ایشان و پاسخ دهی دکتر موثقی به پایان رسید.

 

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا