جدیدترین اخبار :
  • نشست تخصصی درباره نقش ابوشهید حجت الاسلام و المسلمین ابراهیمی از چهره‌های شاخص عرصه وحدت و تقریب میان مذاهب اسلامی استان گلستان
  • آغاز به‌کار اولین پایگاه تخصصی بسیج طلاب به‌منظور ترویج فرهنگ و تفکر تقریب میان مذاهب اسلامی در واحد گنبد کاووس دانشگاه مذاهب اسلامی
  • برگزاری کارگاه با موضوع تقریب و دگرپذیری توسط دکتر زرین پور همزمان با سومین همایش ملی نغمه سرایان اهل سنت در گرگان
  • جلسه معارفه نو دانشجویان واحد بندرعباس دانشگاه مذاهب اسلامی
  • دومین مراسم معارفه نودانشجویان دانشگاه مذاهب اسلامی ۱۴۰۰

در گفت‌وگو با دکتر بیارجمندی رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گلستان مطرح شد؛: وحدت؛ نرم‌افزار اصلی تمدن‌سازی نوین اسلامی

شعبه گنبد کاووس | تاریخ خبر : 1400-07-28 | تعداد بازید :137

به مناسبت آغاز هفته وحدت« گلستان ما» -بزرگ‌ترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان-  گفتگویی متفاوت را با دکتر حسن بیارجمندی، رئیس شعبه گنبد کاووس دانشگاه مذاهب اسلامی انجام داد، وی یکی از چهره‌های متخصص و فعال حوزه تقریب میان مذاهب اسلامی است. این گفتگو را از نظر می‌گذرانیم.

به‌عنوان نخستین سؤال وحدت را از دیدگاه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی تشریح کنید؟

وی ضمن تبریک ولادت حضرت رسول اکرم (ص) و آغاز هفته وحدت خدمت مردم شهیدپرور استان گلستان و مخاطبان عزیز گلستان ما گفت: چشم‌انداز اصلی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ایجاد تمدن سازی نوین اسلامی و آمادگی برای ظهور حضرت ولی‌عصر (عج) که اصل این چشم‌انداز مورد اجماع تشیع و اهل‌سنت و خود مایه وحدت بنیادین در این گام است.

برای ایجاد تمدن نوین اسلامی از آغاز نهضت تمدن سازی حضرت رسول اکرم (ص) و پس‌ازآن تاکنون؛ تقریب و وحدت اسلامی نرم‌افزار اصلی ایجاد تمدن سازی اسلامی بوده و هست.

بدین معنی که خود حضرت رسول اکرم (ص)بر اساس همین راهبرد قرآنی وحدت در مدینه، نخستین مدنیت شهری و حکومت اسلامی شکل گرفت و نور آن به تمام قرون تابانده شد. هر جا به این منبع نور نزدیک شدیم به تمدن اسلامی نزدیک شدیم و هر جا از این منبع نور دور شدیم به ورطه تاریکی اختلاف، تفرقه و فروپاشی تمدن‌ها افتادیم.

این موضوع را در سطوح دیگر بیانیه گام دوم چطور می‌بینید؟
فرق نمی‌کند، وحدت اسلامی اساس شکل‌گیری جامعه سیاسی است و تا زمانی که این جامعه سیاسی در سطوح مختلفش تحت چنین نرم‌افزاری قرار نگیرد قادر به حرکت در مسیر تمدن سازی و در حوزه‌ها متعدد نخواهد بود. مسیری که در توصیه‌های بیانیه گام دوم انقلاب آمده است

حتی در حوزه جغرافیایی و مناطق قومی و مذهبی آن؟
بله. البته به مناطق قومی و مذهبی هم اختصاص ندارد و این راهبرد باید در درون حوزه تمدنی نوین اسلامی ساری و جاری باشد.

وحدت را در استان گلستان چگونه تحلیل می‌کنید؟
استان گلستان به برکت انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی با منویات امامین انقلاب اسلامی به‌طورعلمی و عملی به این دانش بنیادین رسیده است و این نرم‌افزار با بهره‌گیری از ظرفیت‌های فراوانی که ایجادشده است روزبه‌روز در حال بروز رسانی است و ما می‌توانیم به‌جرئت بگوییم که استان گلستان الگو، اسوه تقریب و وحدت اسلامی است.

به نظر شما عوامل اصلی و مؤثر چنین وحدت عملی در استان گلستان چیست؟
وقتی به تاریخ شفاهی استان به‌ویژه در گام اول انقلاب نگاه می‌کنیم یک برجستگی خاص می‌بینیم و آن معاشرت و نشست‌های خواص و علمای تشیع و اهل سنت باهم و ید واحده شدن در تمامی صفوف و خطوط مقدم و ... بوده و هست. این نشست‌ وبرخاست‌ها با همدیگر همدلی و هم‌زبانی به وجود آورده است و موجب شکل‌گیری وحدت میان پیروان مذاهب اسلامی‌شده است

توصیه ویژه‌ام نوسازی همین روابط میان علمای جوان تشیع و اهل سنت است و نباید از این سبک زندگی اجتماعی مبتنی بر وحدت غافل بشویم.

توصیه شما به دانشگاهیان استان چیست؟

توصیه ویژه همان توصیه امام خامنه‌ای به دانشجویان برای جهاد تبیین است. تحرکات تبلیغاتی دشمنان کاملاً مشخص است که بر این سرمایه انقلابی ما متمرکزشده است و خروجی آن به‌طور خاص در فضای مجازی کاملاً مشهود است. از دانشگاهیان متعهد انتظار این است که در این عرصه عالمانه و آگاهانه ورود کنند و حفظ و تقویت این سرمایه را عهده‌دار شوند.

 

 

 

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا