جدیدترین اخبار :
  • دکتر مختاری در جلسه معارفه معاون جدید پژوهش و فناوری: فعالیت های پژوهشی در دانشگاه مذاهب اسلامی باید بر محور "ماموریت مهم تقریب" استوار باشد
  • برگزاری جلسه هم اندیشی با اعضای محترم هیات علمی با حضور دکتر مختاری؛ ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی
  • راهنمای ثبت‌نام مجازی کانون‌های فرهنگی و انجمن‌های علمی دانشگاه مذاهب اسلامی
  • دکتر مختاری در نشست صمیمی با کارکنان و پرسنل واحد مرکزی دانشگاه: موفقیت‌ها در بخش‌های مختلف دانشگاه حاصل تلاش و رویکرد جهادی مجموعه مسوولان و همکاران است
  • دومین مرحله توزیع کمک های مومنانه به همت دانشجویان گروه جهادی پایگاه ریحانه النبی (ص)دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی در پیامی به کنفرانس مجازی امام خمینی(ره) در کشمیر: حفظ وحدت و اتحاد امت اسلامی سفارش و توصیه‌ همیشگی امام راحل بود/امام خمینی(ره) بزرگترین احیاگر فکر دینی در دنیای معاصر

دانشگاه | تاریخ خبر : 1399-03-17 | تعداد بازید :311

کنفرانس مجازی به مناسبت سی‌ویکمین سالگرد ارتحال حضرت امام(ره) با حضور علمایی از هند، کشمیر و ایران از جمله با پیام تصویری دکتر محمد حسین مختاری ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی، استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم و ریاست پژوهشکده بین المللی عروه‌الوثقی برگزار شد.

دکتر مختاری؛ رییس دانشگاه مذاهب اسلامی روز پنجشنبه 15 خرداد ۱۳۹۹ در پیامی تصویری به همایش بین‌المللی امام خمینی(ره) گفت: در حقیقت امام خمینی بزرگترین احیاگر فکر دینی در دنیای معاصر است.

مشروح این پیام که به صورت تصویری در این کنفرانس مجازی پخش گردید، به شرح ذیل می باشد:

ابتدا سالروز رحلت امام بزرگوار، بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران، رهبر مسلمانان جهان حضرت امام خمینی(ره) را به همه مسلمانان و آزادی خواهان به ویژه برادران و خواهران مسلمان، عالمان و فرهیختگان در کشمیر تسلیت عرض میکنم.

امام خمینی(ره) یک شخصیت جامع علمی و فقهی است و جدای از مجاهدت‌ها و تلاشهای پیگیر در مبارزه با ظلم و ستم و نظام های مستکبر داشتند ذاتا خود یک شخصیت عالم، فقیه، اسلام شناس و در عین حال آگاه به زمان و زمان شناسی بودند.

در حقیقت امام خمینی(ره) بزرگترین احیاگر فکر دینی در دنیای معاصر است و کسی است که با یک تفسیر و تعریف و برداشت معقول از اسلام و قرآن توانست تحرک، جنبش و تحولی در ابعاد مختلف و در عرصه های مختلف در جوامع اسلامی ایجاد کند.

امام با آگاهی به عمق مبانی وحیانی اسلام، توانست معارف و دستورات اسلام را به جامعه تفهیم کند و آن را به مرحله اجرا بگذارد. در حقیقت ایشان نظامی را تاسیس کرد که دارای دو شاخصه؛ جمهوریت و اسلامیت است. یعنی مراجعه به آراء عمومی مردم در تعیین حاکمیت بر اساس مبانی دینی که هم بعد دینی و اسلامی و هم بعد حکومتی و جمهوریت آن تضمین شود.

**علما و فرهیختگان؛
امام شخصیت جامعی بود که با اتکال به خدا و پشتیبانی از حمایت آحاد مردم توانست نظام جمهوری اسلامی را در ایران تأسیس کند و در دنیا همه آزادی‌خواهان و همه مبارزان عرصه جهاد علیه ظلم و ستم را فرا بخواند تا به تعیین سرنوشت خودشان در دو قلمرو فرد و جامعه بی تفاوت نباشند.

حفظ وحدت و اتحاد امت اسلامی سفارش و توصیه‌ همیشگی امام راحل بود

امام راحل همواره بر وحدت میان مسلمانان تاکید و سفارش می‌کردند و رمز پیروزی نهضت اسلامی را وحدت میان مسلمانان و وحدت کلمه می‌دانستند.
ایشان معتقد بودند، مسلمانان اعم از شیعه و سنی باید در کنار هم باشند و براساس مبانی اسلام، قرآن و سنت حرکت کنند و باید یک هم‌افزایی، انسجام و یکپارچگی و همدلی میان مسلمانان باشد.

امام توانست مسلمانان را با تاکید بر وحدت و انسجام و داشتن رابطه همدلانه در خط مبارزه با استکبار جهانی قرار دهد و در این راستا موفق شود بطوریکه امروز در اکناف عالم جوانان، تشکلها و گروههایی که با مشرب فکری امام و اهداف قیام ایشان آشنا شدند با رحمت و رافت دین مبین اسلام انس گرفتند، متوجه شدند اسلام در عین حال که آنها را به همزیستی مسالمت آمیز، صلح و آرامش دعوت می‌کند که با رحمانیت و قدرت در برابر مستکبران بایستند و مقاومت و مجاهدت و سازش ناپذیری را در پیش بگیرند.

همانطور که قرآن کریم با زبان پیامبر اسلام خطاب به مومنین می‌فرماید: "اگر کسی یا کسانی از شما از دین برگردند خدای متعال قوم جایگزین می‌آورد که خدا را دوست دارند و خدا هم آنها را دوست دارد." یعنی یک رابطه واقعی و محبت و عشق میان مومنان واقعی و خداوند هست که اینها بین خود رئوف و مهربان هستند و رابطه همدلانه و همزیستی مسالمت آمیز دارند اما در برابر مستکبران عالم عزت و شرف و مکرمت خود را حفظ می‌کنند.

بنابراین "وحدت کلمه و اتحاد میان مسلمان" سفارش اصلی و موکد امام خمینی(ره) بود چه آن زمان که در نجف و پاریس حضور داشتند و چه زمانی که برای برقراری نظام شکوهمند اسلامی به ایران بازگشتند همواره تاکید داشتند که مسلمانان عالم باید برای عزت و سربلندی و پیروزی، وحدت خود را حفظ کنند.

**علما و بزرگان و شخصیت‌های اثرگذار و آحاد امت اسلامی؛

امروز ما می‌توانیم از امام خمینی(ره) به عنوان اسوه و الگو درس بگیریم و توصیه های ایشان را سرمشق زندگی فردی و اجتماعی خود قرار دهیم.

با همدیگر مهربان،همدل و متحد و در برابر مستکبران و زورگویان مستحکم و مقاوم باشیم و با توکل و تقوای الهی آنچه خدا و رسولش از ما خواست برای جلب رضایتشان قدم برداریم و به نسل جوان با عقلانیت و بر اساس مبانی اسلام ناب آگاهی بخشی کنیم تا ان شالله بتوانیم به وظایف و رسالت خود در پیروی از راه و روش امام راحل عمل کنیم و موفق باشیم.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا