جدیدترین اخبار :
  • علت نامگذاری روز 16 آذرماه به عنوان "روز دانشجو"
  • جملات طلایی از رهبر معظم انقلاب درباره "دانشجو"/ به مناسبت 16 آذرماه روز دانشجو
  • دیدار سرپرست واحد زاهدان دانشگاه مذاهب اسلامی با مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان
  • اردوی زیارتی قم ویژه دانشجویان پسر 14 و 15 آذرماه برگزار می‌شود
  • اردوی یک روزه قم_جمکران ویژه دانشجویان دختر 14 آذرماه برگزار می‎شود
نشست علمی «تمدن نوین اسلامی در آیینه تقریب با تاکید بر اندیشه های مقام معظم رهبری»/4

دکتر مختاری در نشست علمی تمدن نوین اسلامی مطرح کرد: عقلانیت یکی از شاخصه‌های مهم تمدن اسلامی/ تقریب مذاهب از ابتکارات مقام معظم رهبری است/مقابله با تفکرات و تفسیرهای خشن و افراطی از دین رسالت دانشگاه مذاهب

دانشگاه | تاریخ خبر : 1398-04-01 | تعداد بازید :808

نشست علمی «تمدن نوین اسلامی در آینه تقریب» با تاکید بر اندیشه های مقام معظم رهبری صبح روز (چهارشنبه، 29 خرداد) با حضور اساتید حوزه و دانشگاه و استقبال گسترده دانشجویان و علاقه مندان در دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی،«دکتر محمدحسین مختاری»؛ رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در این نشست با اشاره به هوشمندی مقام معظم رهبری و درکی که ایشان نسبت به مقتضیات زمان و ضرورت توجه به مسایل نوظهور در جهان معاصر دارند، اظهار کرد: از جمله این مباحث تمدن نوین اسلامی است که با تعریف رهبری و سایر صاحبنظران پیشرفت همه سویه و ایجاد یک مدینه فاضله را به ما نوید می دهد.

تمدن اسلامی مسلما بر اخلاق دینی متکی است

وی اظهار داشت: تمدن اسلامی مسلما بر اخلاق دینی متکی است که نشاط، پویایی و تحرک و جنبش را به جامعه تزریق می کند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی ادامه داد: مقام معظم رهبری با توجه به مبانی مشترک میان مذاهب اسلامی، بر تحقق تمدن نوین اسلامی تاکید دارند. بزرگترین و عالی ترین منبعی که می تواند میان مذاهب اسلامی این وحدت را ایجاد کند، قرآن است؛ بنابر این، با تاکید بر دستورات کتاب الهی و اتخاذ یک خط مشی صحیح در اداره جامعه و تاکید بر گرایش ها و نقطه نظرات عالمان دین از هر گرایشی که باشند، تمدن نوین اسلامی در جامعه محقق می شود.

تقریب مذاهب از ابتکارات مقام معظم رهبری است/ دانشگاه مذاهب اسلامی پشتوانه نظری برای پروژه تقریب مذاهب

وی افزود: تقریب مذاهب از ابتکارات مقام معظم رهبری است البته امام راحل نیز بر این امر تاکید داشتند و بعدها مراکز مختلفی این مباحث را پیگیری کردند اما آن نهاد مستقل که این پروژه را به صورت هماهنگ داشته باشد، وجود نداشت تا آنکه به دستور معظم له مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی شکل گرفت. دانشگاه مذاهب اسلامی پشتوانه نظری برای پیروان بحث تقریب مذاهب است و در نهایت شکل گیری تمدن نوین اسلامی و امت واحده اسلامی از جمله دستاوردهای این دانشگاه است که با رهنمودهای مقام معظم رهبری به سوی اهداف خود حرکت می کند.

دکتر مختاری تاکید کرد: این‌یک نبوغ و یک آینده‌نگری از عالم دین و فقیه است که جدای از یک رهبر سیاسی، چنین پروژه‌ای را تعریف و سازمان و نهادی و در ذیل آن دانشگاهی را برای عملی کردن به انجام می‌رساند تا بتواند در ایجاد وحدت و ایجاد روابط همدلانه در بین مذاهب اسلامی در راستای تحقق تمدن نوین اسلامی به شکل‌گیری امت واحده اسلامی بیانجامد.

تولید فکر از شاخصه های تمدن از نگاه مقام معظم رهبری

وی با اشاره به این که مقام معظم رهبری از شاخصه های تمدن را تولید فکر مطرح می کنند، گفت: در این میان کرسی های نظریه پردازی در حوزه های علمیه با تاکید بر برگزاری و تبیین مباحث اخلاقی، در راستای تحقق تمدن نوین حرکت می کنند. تحجر در این میان از موانع بازدارنده رسیدن به این هدف است. متاسفانه، گروه ها یا افراد و جریاناتی هستند که درک ناقص خود را از دین به جای حقیقت زلال و مطلق دیانت مطرح می کنند. امروز دین فرازمانی است و مخاطب اش فطرت انسان ها است اما برخی آن را در تنگنای خفه کننده اندیشه های خود محبوس می کنند. در این میان از رسالت های دانشگاه مذاهب اسلامی مقابله با این تفکرات و تفسیرهای خشن و افراطی است.

لزوم معرفی چهره اندیشه‌ای و نظریه‌پردازی رهبر معظم انقلاب در خارج از مرزها

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی متأسفانه چهره اندیشه‌ای و نظریه‌پردازی رهبر معظم انقلاب مستور چهره سیاسی ایشان شده است و ما رهبر انقلاب را به‌عنوان یک فقیه صاحب اندیشه و صاحب تفکر کمتر معرفی کرده‌ایم. به‌گونه‌ای که امروز در دنیا ایشان را به‌عنوان یک چهره سیاسی می‌شناسند و برخی‌ها نمی‌دانند که رهبری دارای نظرات فقهی نیز هستند.

دکتر مختاری در پایان با اشاره به اینکه دانشگاه تقریب مذاهب با ۳۰ تا ۴۰ دانشگاه معتبر دنیا تفاهم‌نامه امضا کرده  است، تصریح کرد: ما حاضریم وجه علمی و نظریه‌پردازی رهبر معظم انقلاب را به دنیا منتقل کنیم. عدالت ورزی به‌عنوان یکی از معیار‌های تحقق تمدن نوین اسلامی است. این مهم بدون آگاهی مردم اتفاق نمی‌افتد لذا رهبر معظم انقلاب در سراسر آموزه‌های خود به مردم و حرکت‌های خودجوش مردمی تأکید دارند.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا