جدیدترین اخبار :
  • دکتر مختاری در چهارمین کنفرانس ملی اسلام و ارزش های متعالی مطرح کرد: «بررسی و تبیین نقش ارزش های سازمانی بر سلامت معنوی کارکنان با تاکید بر رویکرد اسلامی»
  • دیدار معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی با معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم
  • /یادداشت دکتر مختاری/ عقلانیت رضوی؛ مهمترین اصل در ارتباطات میان فرهنگی
  • چهاردهمین شماره مجله علمی، پژوهشی «فقه مقارن» منتشر شد
  • اعلام نفرات و آثار برتر اولین دوره مسابقه شعر و دلنوشته با موضوع "حرف دل امام دلها"

پایان نامه "اسباب و موانع الطاف الهی در صحیفه سجادیه" 19 اسفند دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 96/12/15 | تعداد بازدید :1475

جلسه دفاعیه پایان نامه آقای سید محسن رضایی دانشجوی رشته علوم قرآن و حدیث در مورخه 19/12/96 از ساعت 12:30 الی 14 در سالن جلسات دانشگاه برگزار می‎گردد.

 اطلاعات دفاعیه و چکیده پایان نامه به شرح ذیل می باشد:

عنوان پایان نامه:

اسباب و موانع الطاف الهی در صحیفه سجادیه

استاد راهنما: جناب آقای دکتر غضنفری

استاد مشاور: جناب آقای اسودی

استاد داور:سرکار خانم دکتر عربی

چکیده  

سیدالساجدین ‌امام‌علی ‌بن‌ حسین(ع) خود، جلوه‌ای از الطاف حق و قادر به توصیف زیبایی از آنها می‌باشند و صحیفه به عنوان یکی از آثار گرانقدر آن حضرت، هم از گستردگی الطاف الهی سخن گفته و هم بر ناتوانی تمام شمارش‌گران در شمارش آنها تاکید کرده است. عوامل جلب و سلب الطاف الهی مسئله‌ دیگری است که حضرت برای افزایش انگیزة بندگی و کوتاه کردن راه رسیدن به سعادت و خوشبختی بیان می‌کنند. لذا نویسنده ضمن یادآوری و بازشناسی جلوه‌های الطاف الهی در قالب نعمتهای مادی و معنوی، به طور اخص در بُعد اخلاقی و رفتاری موجبات جاری شدن الطاف الهی، سپس موانع و موجبات سلب آن را با توجه به گفتار امام‌سجاد(ع) در کتاب صحیفه سجادیه بیان کرده است؛ با این هدف که در سایه شناخت این عوامل و موانع و عمل به آنها بتوان به الطاف خاص الهی و آرزوی دیرینه همه انسان‌ها که همان سعادت و خوشبختی است دست یافت و قطره‌ای از دریای لطف و رحمتش را چشید. با بررسی نیایش‌های امام سجاد در صحیفه‌سجادیه که سرشار از مضامین لطیف و دلپذیر است برخی از ابعاد و جلوه‌های الطاف الهی عبارتند از: نعمت وجود، دین اسلام، هدایت، توبه، بیماری، وحدت، اختیار و آزادی، حب ذات و... همچنین مشخص شد الطاف خداوند همیشه گسترده است و هیچ مانعی برای استفاده کسی نیست و شامل کسانی می‌شود که خود را در گستردگی آن قرار دهند و برای رسیدن به آن تلاش کننند؛ در رحمت عامه خداوند موجبات و موانع بی‌معناست اما آنچه مایه محرومیت انسان‌ها از الطاف خاصه خداوند می‌شود دوری جسم و روح آنها از خدا و الطافش است. ارزش برتر و ویژه‌، برخورداری از الطاف خاص الهی است که به بندگان ویژه عنایت می‌شود علی‌بن حسین نیز در صحیفه به نوعی راهکار دریافت و مواقف بروز این نوع الطاف را ارائه داده است و مواردی همچون پیروی از آیات قرآن، بخشش دیگران، گریه و زاری به درگاه الهی، تمسک و تشبث به نماز شب، صدقه دادن، توبه و اعتذار و موارد بسیار دیگری را موجب سرازیر شدن الطاف خاص الهی می‌دانند. حضرت موانع رسیدن به فیض و لطف الهی را، استخفاف و سبک شمردن وعده‌های الهی،پیروی از شهوات و هوای نفس، گناه و نافرمانی حضرت حقﷻ، حب دنیا، تضرع به درگاه غیرخدا و .... برشمرده است.

کلید واژه‌ها: امام سجاد، الطاف الهی، رحمت، نعمت، صحیفه سجادیه، اخلاق

 

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا