جدیدترین اخبار :
  • دکتر مختاری در چهارمین کنفرانس ملی اسلام و ارزش های متعالی مطرح کرد: «بررسی و تبیین نقش ارزش های سازمانی بر سلامت معنوی کارکنان با تاکید بر رویکرد اسلامی»
  • دیدار معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی با معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم
  • /یادداشت دکتر مختاری/ عقلانیت رضوی؛ مهمترین اصل در ارتباطات میان فرهنگی
  • چهاردهمین شماره مجله علمی، پژوهشی «فقه مقارن» منتشر شد
  • اعلام نفرات و آثار برتر اولین دوره مسابقه شعر و دلنوشته با موضوع "حرف دل امام دلها"

پایان نامه "اعتدال و نقش آن در فرهنگ تقریب از دید گاه قرآن" دانشجوی آفریقایی رشته علوم قرآن و حدیث 20 اسفند دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 96/12/14 | تعداد بازدید :828

جلسه دفاعیه پایان نامه آقای «غوی سلیمان بادو» دانشجوی آفریقایی رشته علوم قرآن و حدیث به عنوان اولین دانش آموختگان آفریقایی دانشگاه در مقطع ارشد در مورخه 20/12/96 از ساعت 15:30الی 17:00 در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می شود.


اطلاعات دفاعیه و چکیده پایان نامه به شرح ذیل می باشد:

عنوان پایان نامه:

اعتدال و نقش آن در فرهنگ تقریب از دید گاه قرآن 

استاد راهنما: جناب آقای دکتر مصلایی پور یزدی

استاد مشاور: جناب آقای دکتر ایزدی

استاد داور: سرکار خانم دکترعاطفه زرسازان

چکیده:

قرآن کریم، آخرین کتاب و پیام و عالیترین دستور از جانب خداوند متعال برای هدایت همه جهانیان است. در اسلام، قرآن کریم و سنت نبوی معیار و میزان همه مسائل همچون اعتقادات، اخلاق و احکام عملی است. براساس آموزه های این کتاب، خداوند آفریننده این جهان، عادل مطلق است. و چون او عادل است، نظام جهان را بر اساس تعادل آفریده است. و بر طبق همین منوال و هدف پیامبران خود برانگیخت. لذا تمام مسائل که مربوط به آن است، باید مطابق عدل، اعتدال و میانه روی، دور از غلو، افراط و تفریط باشد. ولی امروزه در مقابل اسلام، دشمنان براین تلاشند که این اصل را از اسلام پوشش دهند، که متأسفانه امروزه شاهد وجود گروه های متعدد تندرو و تکفیری هستیم که بنا به هر دلیلی اعم از انگیزه سیاسی، دینی، اجتماعی و... دچار افراط شده اند و وابسته به دین اسلام هستند که این با رسالت قرآن کریم و پیامبران الهی سازگاری ندارد، ودشمن در تلاش است این جریان را مبالغه و بزرگ نمایی سازد تا به هدف خود برسد، ومردم جهان را از دین اسلام دور کند. در حالی که بر اساس آیات قرآن کریم، اسلام دین مسامحت و مدارا است و هر افکاری یا گروهی افراطی و تکفیری وابسته به مسلمانان نمی تواند آن ها را به دین اسلام نسبت داد. زیرا، گروه های تبعیض مذهبی در همه جوامع علی الخصوص در ادیان ابراهیمی یهود، مسیحیت، اسلام وغیره وجود دارد که در و اقع همه آن ها از اهداف الهی خارج شده اند.

آن چه نگارنده در پژوهش حاضر پی گیری می نماید، اثبات عدالت و اعتدال دین اسلام و رد قول کسانی که می گویند اسلام دین افراطی است. نگارنده بعد از بررسی اصول و مبانی اعتدال از منظر قرآن کریم و اعتدال در سیره عملی پیامبر (ص) ومعصومان (ص) و اهمیت آن در اسلام بر این باوراست که با توجه به این اهمیت، قول به افراطی بودن دین اسلام مردود می باشد. و این دین نمی تواند دین غلو و افراطی باشد، و نه در آن جای تقصیر و تفریط وجود دارد. از نظر نگارنده، جهالت، عدم آشنایی پیروان مذاهب اسلامی از عقائد هم دیگر، نیز تعصب و برداشت های بیگانه، توطئه دشمنان، همچون مستبدان و مستکبران جهان و عناصر شان سبب این تفریط و نا امنیت در جهان اسلام است. و در نوشتار حاضر نگارنده معتقد است که با تکیه بر اصل اعتدال در قرآن و منابع اسلامی می تواند راه حل اختلافات و ایجاد تقریب مذاهب اسلامی و ادیان آسمانی دیگر باشد.

واژگان کلیدی: اصول و مبانی اعتدال؛ افراط و تفریط؛ میزان و معیار اعتدال؛ مدارا و مسامحت اسلامی؛ امت وسط

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا