جدیدترین اخبار :
  • دستورالعمل اجرايی جشنواره بین المللی حرکت ویژه فعالیت‌ها و دستاوردهای علمی دانشجویان
  • دیدار وگفتگوی دکترابراهیمی سرپرست شعبه بندرعباس با حجت الاسلام والمسلمین صالحی امام جمعه شهرستان بندرخمیر
  • دیدار وگفتگو دکترابراهیمی سرپرست دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس با آقای دکتر صباحی زاده ریاست دانشگاه آزاد بندرلنگه
  • دیدار وگفتگو دکترابراهیمی سرپرست دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس با سیدعبدالجلیل قتالی مدیر مجتمع دینی صدرالاسلام شهرستان بندرخمیر
  • حضور دکتر ابراهیمی سرپرست دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس درجلسه شورای استانی حوزه علمیه استان در بندرلنگه

پایان‎نامه "بررسی روانشناختی اهداف امتحانات الهی در قرآن کریم" 6 اسفندماه دفاع می‎شود

تاریخ اطلاعیه : 96/12/05 | تعداد بازدید :1012

جلسه دفاعیه پایان نامه خانم عطیه شعاع دانشجوی رشته علوم قرآن وحدیث در مورخه 6/12/96 از ساعت 12:30 الی 13:30 در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می‎گردد.


  اطلاعات دفاعیه و چکیده پایان نامه به شرح ذیل می‎باشد:

عنوان پایان نامه:

بررسی روانشناختی اهداف امتحانات الهی در قرآن کریم

استاد راهنما: جناب آقای دکتر مصلایی پور

استاد مشاور:جناب آقای دکترآشنا

استاد داور: جناب آقای دکتر اسودی

چکیده

انسان دارای استعدادهای نهفته ­ای به نام فطرت است که با هدایت­ های لازم و اختیار شکوفا می ­شود و جهان هستی مصنوع و مخلوق ربّی است که همه زیبایی­ های هستی به طور مطلق در او تجلی یافته است و انسان برای تربیت شدن و شکوفایی استعدادها باید ربوبی گردد؛ یعنی خداوند را به عنوان رب خود انتخاب نماید و از راه ­های مشروع برای رسیدن به معبود و به تعبیر قرآنی، قرب الهی تلاش نماید. یکی از راهبردهای اساسی در رسیدن به این اهداف، آزمایش الهی است که انسان با توجه به عنصر آگاهی و انتخاب می­تواند در آزمون­ های گوناگون شرکت نماید. این راهبرد تربیتی برای همه انسان ­ها حتمی و قطعی است. البته لازم به ذکر است که گاه انسان­ها در معرض آزمون­ های بشری نیز قرار می­گیرند، که تمییز این دو مقوله می­تواند بسیاری از ابهامات را برطرف نماید.

بنابراین مسئله آزمایش و ابتلاء یکی از اساسی ­ترین مسائل زندگی انسان براساس سنت الهی در قرآن و روایات، است. آگاهی از اهداف و علل امتحان، انواع امتحان الهی و شناخت تفاوت آزمایش ­های الهی و آزمون­ های بشری برای انسان، نقش غیر قابل انکاری در رشد، سعادت و کمال او دارد. این بحث در کتب اخلاقی، روایی و تفسیری متناسب با آیات و روایات مرتبط تحت عنوان ابتلائات و یا مبحث اخلاقی به صورت موردی آمده است و به صورت مستقل مورد بحث قرار نگرفته است. لذا در این پایان­نامه امتحان و آزمایش الهی از منظر متون اسلامی به ویژه قرآن کریم مورد شرح قرار گرفته و از زوایای مختلفی به آن نگریسته شده است. توجه به این نکته که هدف اساسی آزمایش آن­ها را در آزمایش الهی می­ توان به کمال رساندن انسان و کسب مراتبی از حیات طیبه و قرب الهی است و به همان میزانی که انسان مسیر کمال را طی می­کند، به همان میزان آزمایش­ های او سخت تر و دشوارتر می­گردد و آزمایش یک أمر حتمی، قطعی و همگانی است. در حالی که آزمون های بشری می­توان گفت از لحاظ روانی برای اندازه گیری تفاوت­ های فردی بین افراد یا تفاوت­ هایی که در مواقع مختلف در فردی به خصوص مشاهده می شود. زیرا معمولاً انسان نسبت به باطن اشیاء جاهل است و امتحان و آزمایش، درصدد رفع ابهام و جهل خود، از واقعیت آن شیء است. بدین صورت که هدف در امتحان این­است که مجهولی را به معلوم تبدیل کنند می­توان به عنوان راه ­حل رفع هدف از امتحان ذکر کرد. این تحقیق به روش توصیفی و تحلیلی انجام شده و از نوع تحقیقات بنیادی و کتابخانه ­ای بوده که محقق پس از مطالعه و بررسی کتابخانه­ ای، اقدام به توصیف، تحلیل و بررسی آن­ها کرده است.

واژگان کلیدی: ابتلا، سنن الهی، اهداف آزمایش، انواع امتحان الهی،  امتحان و روان­شناسی

 

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا