جدیدترین اخبار :
  • با حضور سه تن از دانش آموختگان دانشگاه؛ نشست علمی و تخصصی" ادب اختلاف میان پیروان مذاهب اسلامی" 25 آذر برگزار می شود
  • برگزاری اردوی درون شهری به مناسبت گرامیداشت روز دانشجو در واحد زاهدان دانشگاه مذاهب اسلامی
  • "مراسم ویژه روز پژوهش" در دانشگاه مذاهب اسلامی با سخنرانی قائم مقام صداوسیما و ریاست دانشگاه برگزار می شود
  • برگزاری مراسم گرامیداشت روز دانشجو در واحد سنندج دانشگاه مذاهب اسلامی + گزارش تصویری
  • برگزاری کارگاه دانش افزایی «کاربست روش مطالعات تطبیقی در مطالعات اسلامی» با حضور دکتر سید ابوالقاسم نقیبی ویژه اعضای هیات علمی دانشگاه

پایان نامه "شیوه یافتن نظایر آیات در تفسیر المیزان" 2 آذر دفاع می شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 98/08/26 | تعداد بازدید :77

جلسه دفاعیه پایان نامه «خانم فاطمه ضیایی» دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، رشته علوم قرآن و حدیث روز  شنبه مورخ 2 آذرماه  از ساعت 12/30 در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

شیوه یافتن نظایر آیات در تفسیر المیزان

استاد راهنما: آقای دکتر مصلایی پور

استاد مشاور: آقای دکتر کریمی

استاد داور: آقای دکتر قاسمی

چکیده:

علامه طباطبایی (ره) در طول تفسیر المیزان، به مسئله  تناسب و پیوستگی معنایی بین آیات و نقش آن در تفسیر توجه ی ویژه ای مبذول داشته و در جای جای آن، به کشف و معرفی ارتباط و تناسب موجود بین آیات پرداخته است.سه نوع ارتباط از میان آیات( انواع مناسبت) که به طور وسیعی علامه طباطبایی(ره) در تفسیر قرآن کریم شان بسیار موردعنایت ایشان بوده است. استفاده از قرینه ی سیاق و غرض مشترک و  استفاده از نظایر آیات است. ما در این نوشتار به گونه شناسی آیات نظیر پرداخته ایم. علامه طباطبایی(ره) در تفسیر گرانسنگ خود "المیزان فی تفسیرالقرآن" لفظ "نظیر" و "نظائر" را در روابط میان دسته ای از آیات با آیات دیگر به کار برده اند. سؤال اصلی این است. آیا می توان این دسته از آیات را مورد گونه شناسی قرار داد. و قانونی را شناسائی کرد که پژوهشگران و مفسران بخصوص با شیوه ی قرآن به قرآن و تفسیر موضوعی بتوانند، از این قانون مدد گرفته و تفسیر و معانی کاملتری از آیات را به دست آورند. ما قانونی را که علامه طباطبائی (ره) در کشف و شناسائی اینگونه آیات داشته را به صورت روشمند گردآورده ایم.در همین راستا ابتدا این دسته آیات که از منظر علامه نظیر و نظائر یکدیگر هستند از تمام تفسیر جمع آوری شده است و سپس با تقسیم نظایر به انواع لفظی و معنوی و قواعد هر کدام، آیات گونه شناسی شده است. روش تحقیق این پژوهش توصیفی تحلیلی و به صورت استفاده از منبع کتابخانه ای می باشد.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا