جدیدترین اخبار :
  • سیزدهمین شماره مجله علمی پژوهشی «فقه مقارن» از سوی دانشگاه مذاهب اسلامی منتشر شد
  • اهداء گل به مقام شامخ شهید حاج قاسم سلیمانی در واحد زاهدان دانشگاه مذاهب اسلامی
  • گزارش تفصیلی از برگزاری نخستین پیش‌نشست «دومین همایش آسیب‌شناسی پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها در حوزه علوم انسانی و اسلامی با تأکید بر نقد کارآمدی» در دانشگاه مذاهب اسلامی/ یکشنبه ۱۵ دیماه
  • پیام تسلیت رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در پی شهادت سردار رشید اسلام؛ حاج قاسم سلیمانی/ سردار سلیمانی سالها عمر خود را در راه عزت و سربلندی امت اسلام و استقلال ملت‌های مظلوم گذاشت
  • همرزم سردار شهید قاسم سلیمانی با حضور در دانشگاه مذاهب اسلامی از ویژگی‌های برجسته اخلاقی سردار مقاومت گفت

پایان نامه "بازپژوهی فیلسوفان پیش سقراطی از منظر منابع حکمت اسلامی" 15 مهرماه دفاع می شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 98/07/13 | تعداد بازدید :275

جلسه دفاعیه پایان نامه « آقای یوسف صدیق مرام» دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، رشته  فلسفه و کلام اسلامی روز  دوشنبه مورخ   98/07/15از ساعت  15-16در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

بازپژوهی فیلسوفان پیش سقراطی از منظر منابع حکمت اسلامی

استاد راهنما: آقای دکتر پازوکی

استاد مشاور: آقای دکتر شاکری

استاد داور: آقای دکتر اسماعیلی

چکیده:

هر پژوهشی درباره پیش سقراطیان با معضلِ نبود منابعِ مشخص و عدم دسترسی به متونِ اصلی ایشان مواجه است. محقق فلسفه های باستانی، هرمان دیلز[1]، برای غلبه بر این معضل، دست به کار تهیه و تدوین مجموعه کاملی از پاره های به جا مانده از پیش سقراطیان زد؛ وی این پاره ها را در یک طبقه بندی مشخص، همراه با تعیین یک کد منحصر به فرد برای هر یک از این پاره ها، قرار داد تا امکان ارجاع و دسترسی به آنها ساده تر گردد.
با توجه به اینکه معضلِ یاد شده در منابع حکمت اسلامی هم بازتاب دارد، تلاش شده تا با پیروی از روش دیلز، مجموعه‌ای از پاره‌های پیش سقراطیان که در منابع اسلامی بیان شده‌اند، تهیه گردد.

در این پژوهش، پژوهشگر سعی کرده تا با استفاده از پاره های مذکور، سیمای پیش سقراطیان را در عالم اسلامی بازسازی و به واسطه پژوهشهای جدید، آن را با سیمای همان فلاسفه در یونان بسنجد.

با توجه به توضیحات ارائه شده، این پژوهش، دو هدف اصلی را دنبال کرده:
1.جمع آوری پاره های پیش سقراطیان از منابع اسلامی و طبقه بندی آنها در سیستمِ مشهور به دیلز-کرانتس
2.بررسی سیمای این فیلسوفان در عالم اسلامی و مقایسه آن، با منابع یونانی
البته در خلال این بررسی ها، نقش منابع اسلامی از حیث تاثیر گذاری بر ساختِ سیمایِ فیلسوف مورد نظر آشکار میشود که میتوان از آن به عنوان سومین دستاوردِ تحقیق پیش رو، یاد کرد.

لازم به ذکر است که از فهرستِ متغیّر فلاسفه پیش سقراطی، در اینجا به سه فیلسوف میلتوسی به عنوان آغازگرانِ مسیر فلسفه، اکتفا شده است.

 

[1] Herman Diels(1848-1924) 

 

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا