جدیدترین اخبار :
  • با حضور سه تن از دانش آموختگان دانشگاه؛ نشست علمی و تخصصی" ادب اختلاف میان پیروان مذاهب اسلامی" 25 آذر برگزار می شود
  • برگزاری اردوی درون شهری به مناسبت گرامیداشت روز دانشجو در واحد زاهدان دانشگاه مذاهب اسلامی
  • "مراسم ویژه روز پژوهش" در دانشگاه مذاهب اسلامی با سخنرانی قائم مقام صداوسیما و ریاست دانشگاه برگزار می شود
  • برگزاری مراسم گرامیداشت روز دانشجو در واحد سنندج دانشگاه مذاهب اسلامی + گزارش تصویری
  • برگزاری کارگاه دانش افزایی «کاربست روش مطالعات تطبیقی در مطالعات اسلامی» با حضور دکتر سید ابوالقاسم نقیبی ویژه اعضای هیات علمی دانشگاه

پایان نامه "نقش اجتماعی فقیهان شیعه در قرون هفتم و هشتم هجری در سرزمین های شرق اسلامی" 15 مهرماه دفاع می شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 98/07/13 | تعداد بازدید :178

جلسه دفاعیه رساله «خانم مهدیه مهدوی کنی» دانشجوی مقطع دکتری، رشته تاریخ اسلام روز  دوشنبه مورخ 98/07/15  از ساعت  7/30-9/30در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

نقش اجتماعی فقیهان شیعه در قرون هفتم و هشتم هجری در سرزمین های شرق اسلامی

استاد راهنما: آقای الویری

استاد مشاور: آقای دکتر سپهری

استادان داور: آقایان دکتر خضری، کرمی پور و صیامیان گرجی

چکیده:

آگاهی دقیق و­ واکاوی علمیِ نقش اجتماعی فقیهان شیعه­ ی امامیه، به­ عنوان یکی ازگروههای تأثیرگذار بر جامعه، در دو قرن هفتم و هشتم هجری، افزون بر اینکه سهم ایشان را در برون‌رفت از اوضاع و موقعیت دشوار آن زمان مشخص می‌سازد، دریچه‌ای به سوی فهم چگونگی اثرگذاری اجتماعی فقها، به­ عنوان شاخص‌ترین گروه از علمای اسلامی، می‌­گشاید. این نقش مشابهت­ های فراوانی با دوران پیش و پس از این دو قرن دارد، اما شرایط ویژه قرنهای هفتم و هشتم هجری در شرق جهان اسلام تعینی خاص و متمایز به آن داده است که پژوهش درباره­ ی آن را سودمند و بلکه ضروری کرده ­است. حمله­ ی مغولان و دوران پرآشوب پس ازآن، جامعه ­ی اسلامی به ­ویژه سرزمنی های شرق اسلامی را که ایران و عراق بخش اصلی آن بود با چالش هایی عمیق، سخت و همه‌جانبه در زمینه ­های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و حتی اندیشه‌ای روبرو ساخته بود و خروج از این وضعیت به کندی و آهستگی و با نقش‌آفرینی گروه های مختلف تأثیرگذار بر مردم صورت­ گرفت. پژوهش حاضر با محدودیتهای  اطلاعاتی و ضعف منابع و فقدان پیشینه­ ی مشخصی روبرو بود. بهره‌گیری از روش ها و تکنیک­ های متعارف تاریخ‌پژوهی از بین حدود دویست فقیه شیعه ­ی امامیه­ ی منطقه ­ی ایران و عراقِ آن روزگار، شناسایی و مطالعه و بررسی شرح زندگانی فقیهانی­ که اطلاعاتی بسیار اندک درباره­ی فعالیت اجتماعی آنان در منابع عمومی؛ مانند دائرةالمعارف ها، تاریخ های عمومی، منابع خاندانی، تک‌نگاشت های مربوط به هر­یک از فقها آمده ­بود، و سرانجام بررسی آثار فقهی و غیرفقهی خود فقیهان و مهم­تر ازهمه تحلیل داده­ ها صحنه­ هایی هرچند کوتاه را در معرفی این نقش نمایان ساخت. یافته‌های تحقیق نشان‌دهنده­ی آن است که فقیهان امامیه، باتوجه ­به روزگار اَسَف­بار آن دوره، در ایجاد روحیه ­ی نشاط و امید و تلاش در مردم تا حدود زیادی مؤثر بودند و  اهتمام خاصی در برآوردن نیازهای اجتماعی گروه های مختلف جامعه و حل مشکلات مردم داشته و از طریق حسن تعامل با حاکمان برای همگرایی امت تلاش بسیاری نمودند.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا