جدیدترین اخبار :
  • برگزاری مراسم بزرگداشت هفته وحدت در واحد زاهدان دانشگاه مذاهب اسلامی
  • 18- به مناسبت هفته وحدت، نشست نخبگانی " وحدت امت در دفاع از مسجدالاقصی" به همت دانشگاه مذاهب اسلامی استان گلستان(واحد گنبدکاووس) برگزار شد.
  • نشست صمیمی دبیران کانونها و مسولین تشکلها با حضور سرپرست محترم دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس19آبان ماه 98
  • برگزاری نمایشگاه نماز وفضای مجازی در دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس واحدخواهران 18آبان ماه 98
  • حضور سرپرست محترم واحد زاهدان در برنامه شبکه استانی هامون به مناسبت یوم الله 13 آبان

پایان نامه "تحلیل انتقادی احکام جزایی صادره توسط گروه های تکفیری از دیدگاه مذاهب اسلامی (مطالعه موردی القاعده و داعش)» 1 مهرماه دفاع می شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 98/06/17 | تعداد بازدید :159

جلسه دفاعیه پایان نامه « آقای جواد حجتی» دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، رشته  فقه مقارن حقوق جزا اسلامی روز دوشنبه  مورخ 98/07/01  از ساعت 11:30-13 در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

تحلیل انتقادی احکام جزایی صادره توسط گروه های تکفیری از دیدگاه مذاهب اسلامی (مطالعه موردی القاعده و داعش)»

استاد راهنما:   آقای دکتر ویسی

استاد مشاور: آقای دکتر دولابی

استاد داور:  حاج آقا یوسفی

چکیده:

تببین نظرات فقهی و استدلالی جریان‌های تکفیری در حوزه احکام جزایی و همچنین رفع شبهات مطرح شده از سوی آنها در کیفیت اجرای این احکام از جمله نکاتی است که ‌‌‌جهت زدودن دین مبین اسلام ازشوائب و اتهامات ضروری به نظر می‌رسد. پرسش اصلی این است که احکام جزایی گروه‌های تکفیری چه سنخیتی با احکام اسلامی دارد؟ و بعد این سوال‌ها مطرح می‌شود که اولاً شیوه مجازات‌های گروه‌های تکفیری مثل سوزاندن و سربریدن چه مبنای اسلامی دارد؟ و ثانیاً خطاهای برداشت و اجتهاد گروه‌های تکفیری از قرآن و سنت چیست؟ بنا بر فرضیه‌های این تحقیق، احکام جزایی جریان‌های تکفیری از منظر کتاب، سنت و آرای بزرگان مذاهب اسلامی، مورد مناقشه جدی است و بسیاری از آنها احکامی شخصی است و جایگاهی در مذاهب اسلامی‌ندارد. این تحقیق که به روش توصیفی - تحلیلی به شیوه کتابخانه‌ای از طریق تحلیل داده‌ها است، به این نکته رهنمون می‌شود که ‌‌‌که احکام جزایی گروه‌های تکفیری در بسیاری از موارد هیچ سنخیتی با احکام اسلامی نداشته و شیوه مجازات‌های آنها مثل «سوزاندن» و «سربریدن» فاقد مبنای فقهی است که موجبات وهن دین مبین اسلام را در افکار عمومی فراهم می‌آورد

گروه‌های تکفیری همچون خوارج، با جمود و ظاه‍‍‍رگر‌ایی، اسلام را فهم کرده و همین کج‌فهمی و جزئی‌نگری ‌‌‌در احکام شریف اسلام موجب شده، از اه‍‍داف و مق‍‍اصد عالی آن غافل و اساس و مبنای این دین شریف را مخدوش نمایند.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا