جدیدترین اخبار :
  • دستورالعمل اجرايی جشنواره بین المللی حرکت ویژه فعالیت‌ها و دستاوردهای علمی دانشجویان
  • دیدار وگفتگوی دکترابراهیمی سرپرست شعبه بندرعباس با حجت الاسلام والمسلمین صالحی امام جمعه شهرستان بندرخمیر
  • دیدار وگفتگو دکترابراهیمی سرپرست دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس با آقای دکتر صباحی زاده ریاست دانشگاه آزاد بندرلنگه
  • دیدار وگفتگو دکترابراهیمی سرپرست دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس با سیدعبدالجلیل قتالی مدیر مجتمع دینی صدرالاسلام شهرستان بندرخمیر
  • حضور دکتر ابراهیمی سرپرست دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس درجلسه شورای استانی حوزه علمیه استان در بندرلنگه

پایان نامه "پیوند اعضای محکومین به اعدام در فقه مقارن و حقوق موضوعه ایران" 18 تیرماه دفاع می شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 98/04/16 | تعداد بازدید :705

جلسه دفاعیه پایان نامه «خانم طاهره میرزائیان » دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، رشته  فقه مقارن و حقوق خصوصی روز  مورخ 18 تیر از ساعت 8/30-10 در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

«پیوند اعضای محکومین به اعدام در فقه مقارن و حقوق موضوعه ایران»

استاد راهنما:    جناب   آقای دکتر مختاری

استاد مشاور:   آقای دکتر رستمی

استاد داور:     خانم دکتر دانش پور

چکیده:

از جمله مسائل مهم مبتلابه و تا حدودی فراگیر که در پرتو فقه نوین باید به آن پاسخ داده شود، مسأله جواز یا عدم جواز اهدای اعضا بدن محکومین به اعدام است. موضوع  «پیوند اعضا و بافتها» یا «الترقیع و زرع الاعضاء» از جمله موضوعات حساس، پرابعاد و متحول دنیای پزشکی است. بنابراین مسائل و ابهامات فراوانی در جوانب گوناگون آن از حیث پزشکی، فقهی و حقوقی مطرح گشته است. این مساله، یکی از موضوعات مهم شرعی است که در زمان پیغمبر خدا (ص) و حتی فقهای سلف به شکل امروز مطرح نبود، اما با توجه به پیشرفت‏های علمی پزشکی و پیوند عمیقی که بین فقه اسلامی و امر سلامت انسان به وجود آمده است، حکم فقهیِ پیوند اعضا از دغدغه‏های بزرگ جوامع اسلامی قرار گرفته و فقهای معاصر با توجه به آیات و روایات و بررسی قواعد و متون فقهی برداشت‏های متفاوتی ارائه داده‏اند. برخی معتقد به عدم جواز پیوند اعضا بوده و بعضی دیگر، طبق برداشت‏های اجتهادی خود با نوعی محدودیت و رعایت شرایطی، آن را جایز می‏دانند. البته جواز و عدم جواز آن به یک مذهب اختصاص ندارد. یافته ها حاکی از آن است که فقهای معاصر و علمای مذاهب اسلامی در این خصوص به دو دسته تقسیم شده اند به گونه ای که گروهی با مبانی فقهی نظیر نجاست اعضا قطع شده، حرمت مثله کردن و حرمت اضرار به نفس این کار را جایز نمی دانند و در مقابل گروهی دیگر از فقها با تمسک به برخی از ادله نظیر آیات و قاعده سلطنت، به جواز چنین عملی حکم داده اند. با وحدت ملاک از بند «ج» ماده 158، 365، 372، 495، 497 و 724 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 که دلالت بر قاعده تسلیط بر نفس دارد و نیز قانون اهدای عضو مصوب 1379 جواز چنین عملی پذیرفته شده است. با توجه به گستردگی بحث، در این تحقیق سعی بر آن است تا با استفاده از تجربه‏های دیگران و گردآوری نظریه‏های پراکنده، دیدگاه‏های کلی فقهای مذاهب خمسه در این خصوص مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا