جدیدترین اخبار :
  • دیدار معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی با معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم
  • /یادداشت دکتر مختاری/ عقلانیت رضوی؛ مهمترین اصل در ارتباطات میان فرهنگی
  • چهاردهمین شماره مجله علمی، پژوهشی «فقه مقارن» منتشر شد
  • اعلام نفرات و آثار برتر اولین دوره مسابقه شعر و دلنوشته با موضوع "حرف دل امام دلها"
  • گزارشی از برگزاری اولین دوره مسابقه شعر و دلنوشته با موضوع "حرف دل امام دلها"

پایان نامه "شیوه های نقد الگوهای منفی در قرآن کریم" 28 بهمن ماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 96/11/25 | تعداد بازدید :922

پایان نامه خانم فاطمه احمدی رشته علوم قرآن وحدیث در مورخه28/11/96  از ساعت 12:30 لغایت 14 در سالن جلسات دانشگاه دفاع می گردد.

 

اطلاعات دفاعیه به شرح ذیل می باشد:

عنوان پایان نامه:

شیوه های نقد الگوهای منفی در قرآن کریم

استاد راهنما: جناب آقای مصلایی پور

استاد مشاور:جناب آقای دکتر غضنفری

استاد داور: جناب آقای دکتر اسودی

 

چکیده

 

. پژوهش حاضر درصدد استفادۀ کاربردی از شیوه های به کاربرده شده در نقد الگوهای منفی در قرآن در راستای امور تربیتی و پاسخ به این سؤال است که استفاده از الگوهای منفی در قرآن چه سودی برای پیروان خود دارد؟ در شیوۀ تربیتی قرآن برای ارائه الگوهای عبرت‏آمیز، جهت‏گیری عبرت‏آموزی در قالب داستان‏های قرآنی و آیات الهی برای حركت در جهت دست‏یابی به عصمت و پاكدامنی، بی رغبتی به زخارف دنیا، كاهش لغزش و خطا، كوتاه شدن طمع، فهم و درك شایسته، اهل تقواشدن و ... است. به مقتضای عنوان پایان نامه که محدودۀ قرآن کریم در نظر گرفته شده  است، تنها شیوه های نقد الگوهای منفی قرآنی بررسی شده است و در حدّ توان به کمک منابع تفسیری و کتب مربوط به این حیطه مطالب توضیح و بسط داده شده است. نتایج به دست آمده عبارت است از: چهره‏های منفور و مطرود از نظر قرآن به طور عمده با عناوین كلی، همچون: کافران؛ مشرکان؛ منافقان و به صورت مصداقی در جریان قصص قرآنی همچون: ابلیس؛ قابیل؛ پسر نوح؛ نمرود؛ فرعون؛ قارون؛ جالوت؛ ابی لهب؛ همسر نوح؛ همسر لوط؛ همسر ابی لهب؛ قوم عاد؛ قوم ثمود؛ اصحاب سبت؛ اصحاب فیل و اصحاب رسّ معرفی شده اند. مؤلفه های کلی الگوهای منفی استکبار، ظلم، طغیان، عناد است و الگوهای منفی مصداقی نیز با اوصاف مشخّصی از قبیل: غرور و تکبر، حسد، ناصالح، ضلالت، غضب، استکبار، بخل ورزی، تجاوزگری، لعن کردن پیامبر(ص)، خیانت، سخن¬چینی، کذب و دروغ، سرکشی، فسق، ستمگری و توهین به کعبه توصیف شده اند. سرنوشت خسارت بار الگوهای منفی این گونه بیان شده است: ابلیس: هبوط، خروج و لعنت از درگاه الهی؛ قابیل: هلاک شدن؛ پسر نوح: غرق شدن در حادثۀ طوفان؛ آزر بت تراش: بیزاری جستن ابراهیم(ع) از وی؛ نمرود: هلاک شدن؛ فرعون: غرق شدن در دریا؛ قارون: بلعیده شدن توسّط زمین؛ جالوت: کشته شدن توسط داوود (ع) ؛ ابولهب: گرفتار شدن به آتش دوزخ؛ همسر نوح: غرق شدن در آتش دوزخ؛ همسر لوط: هلاک شدن با نزول عذاب الهی؛ قوم عاد: هلاکت با بادی استخوان سوز؛ قوم ثمود: هلاکت با صیحة آسمانی، اصحاب سبت: تبدیل شدن به بوزینه؛ اصحاب رسّ: هلاک شدن با عذاب الهی؛ اصحاب فیل: هلاک شدن از طریق سنگ هایی که توسّط پرندگان کوچک پرتاب شد. هرکدام از الگوهای منفی فردی و گروهی متناسب با رفتار نامناسبی که انجام می دادند به سرنوشت شومی گرفتار می شدند که از لحاظ مادی و معنوی زیان متحمّل می شدند.

قرآن کریم در بیان سرنوشت خسارت بار هر کدام از الگوهای منفی بیان نقد گونه خود را به کاربرده است و از این طریق در داستان‏های قرآنی، علاوه بر تحریك عواطف، پرورش تعقّل و خردمندی نیز وجود دارد. قصص قرآن، روابط اخلاقی و تربیتی میان انسان‏ها را به وضوح در قالب الگوها ترسیم می‏كند و در نهایت، این فضایل اخلاقی هستند كه بر پستی‏ها و فرومایگی‏ها چیره می‏گردند.


واژگان کلیدی: نقد الگوهای منفی، الگوهای منفی، قرآن کریم.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا