جدیدترین اخبار :
  • با حضور سه تن از دانش آموختگان دانشگاه؛ نشست علمی و تخصصی" ادب اختلاف میان پیروان مذاهب اسلامی" 25 آذر برگزار می شود
  • برگزاری اردوی درون شهری به مناسبت گرامیداشت روز دانشجو در واحد زاهدان دانشگاه مذاهب اسلامی
  • "مراسم ویژه روز پژوهش" در دانشگاه مذاهب اسلامی با سخنرانی قائم مقام صداوسیما و ریاست دانشگاه برگزار می شود
  • برگزاری مراسم گرامیداشت روز دانشجو در واحد سنندج دانشگاه مذاهب اسلامی + گزارش تصویری
  • برگزاری کارگاه دانش افزایی «کاربست روش مطالعات تطبیقی در مطالعات اسلامی» با حضور دکتر سید ابوالقاسم نقیبی ویژه اعضای هیات علمی دانشگاه

پایان نامه "شیوه های نقد الگوهای منفی در قرآن کریم" 28 بهمن ماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 96/11/25 | تعداد بازدید :768

پایان نامه خانم فاطمه احمدی رشته علوم قرآن وحدیث در مورخه28/11/96  از ساعت 12:30 لغایت 14 در سالن جلسات دانشگاه دفاع می گردد.

 

اطلاعات دفاعیه به شرح ذیل می باشد:

عنوان پایان نامه:

شیوه های نقد الگوهای منفی در قرآن کریم

استاد راهنما: جناب آقای مصلایی پور

استاد مشاور:جناب آقای دکتر غضنفری

استاد داور: جناب آقای دکتر اسودی

 

چکیده

 

. پژوهش حاضر درصدد استفادۀ کاربردی از شیوه های به کاربرده شده در نقد الگوهای منفی در قرآن در راستای امور تربیتی و پاسخ به این سؤال است که استفاده از الگوهای منفی در قرآن چه سودی برای پیروان خود دارد؟ در شیوۀ تربیتی قرآن برای ارائه الگوهای عبرت‏آمیز، جهت‏گیری عبرت‏آموزی در قالب داستان‏های قرآنی و آیات الهی برای حركت در جهت دست‏یابی به عصمت و پاكدامنی، بی رغبتی به زخارف دنیا، كاهش لغزش و خطا، كوتاه شدن طمع، فهم و درك شایسته، اهل تقواشدن و ... است. به مقتضای عنوان پایان نامه که محدودۀ قرآن کریم در نظر گرفته شده  است، تنها شیوه های نقد الگوهای منفی قرآنی بررسی شده است و در حدّ توان به کمک منابع تفسیری و کتب مربوط به این حیطه مطالب توضیح و بسط داده شده است. نتایج به دست آمده عبارت است از: چهره‏های منفور و مطرود از نظر قرآن به طور عمده با عناوین كلی، همچون: کافران؛ مشرکان؛ منافقان و به صورت مصداقی در جریان قصص قرآنی همچون: ابلیس؛ قابیل؛ پسر نوح؛ نمرود؛ فرعون؛ قارون؛ جالوت؛ ابی لهب؛ همسر نوح؛ همسر لوط؛ همسر ابی لهب؛ قوم عاد؛ قوم ثمود؛ اصحاب سبت؛ اصحاب فیل و اصحاب رسّ معرفی شده اند. مؤلفه های کلی الگوهای منفی استکبار، ظلم، طغیان، عناد است و الگوهای منفی مصداقی نیز با اوصاف مشخّصی از قبیل: غرور و تکبر، حسد، ناصالح، ضلالت، غضب، استکبار، بخل ورزی، تجاوزگری، لعن کردن پیامبر(ص)، خیانت، سخن¬چینی، کذب و دروغ، سرکشی، فسق، ستمگری و توهین به کعبه توصیف شده اند. سرنوشت خسارت بار الگوهای منفی این گونه بیان شده است: ابلیس: هبوط، خروج و لعنت از درگاه الهی؛ قابیل: هلاک شدن؛ پسر نوح: غرق شدن در حادثۀ طوفان؛ آزر بت تراش: بیزاری جستن ابراهیم(ع) از وی؛ نمرود: هلاک شدن؛ فرعون: غرق شدن در دریا؛ قارون: بلعیده شدن توسّط زمین؛ جالوت: کشته شدن توسط داوود (ع) ؛ ابولهب: گرفتار شدن به آتش دوزخ؛ همسر نوح: غرق شدن در آتش دوزخ؛ همسر لوط: هلاک شدن با نزول عذاب الهی؛ قوم عاد: هلاکت با بادی استخوان سوز؛ قوم ثمود: هلاکت با صیحة آسمانی، اصحاب سبت: تبدیل شدن به بوزینه؛ اصحاب رسّ: هلاک شدن با عذاب الهی؛ اصحاب فیل: هلاک شدن از طریق سنگ هایی که توسّط پرندگان کوچک پرتاب شد. هرکدام از الگوهای منفی فردی و گروهی متناسب با رفتار نامناسبی که انجام می دادند به سرنوشت شومی گرفتار می شدند که از لحاظ مادی و معنوی زیان متحمّل می شدند.

قرآن کریم در بیان سرنوشت خسارت بار هر کدام از الگوهای منفی بیان نقد گونه خود را به کاربرده است و از این طریق در داستان‏های قرآنی، علاوه بر تحریك عواطف، پرورش تعقّل و خردمندی نیز وجود دارد. قصص قرآن، روابط اخلاقی و تربیتی میان انسان‏ها را به وضوح در قالب الگوها ترسیم می‏كند و در نهایت، این فضایل اخلاقی هستند كه بر پستی‏ها و فرومایگی‏ها چیره می‏گردند.


واژگان کلیدی: نقد الگوهای منفی، الگوهای منفی، قرآن کریم.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا