جدیدترین اخبار :
  • سیزدهمین شماره مجله علمی پژوهشی «فقه مقارن» از سوی دانشگاه مذاهب اسلامی منتشر شد
  • اهداء گل به مقام شامخ شهید حاج قاسم سلیمانی در واحد زاهدان دانشگاه مذاهب اسلامی
  • گزارش تفصیلی از برگزاری نخستین پیش‌نشست «دومین همایش آسیب‌شناسی پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها در حوزه علوم انسانی و اسلامی با تأکید بر نقد کارآمدی» در دانشگاه مذاهب اسلامی/ یکشنبه ۱۵ دیماه
  • پیام تسلیت رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در پی شهادت سردار رشید اسلام؛ حاج قاسم سلیمانی/ سردار سلیمانی سالها عمر خود را در راه عزت و سربلندی امت اسلام و استقلال ملت‌های مظلوم گذاشت
  • همرزم سردار شهید قاسم سلیمانی با حضور در دانشگاه مذاهب اسلامی از ویژگی‌های برجسته اخلاقی سردار مقاومت گفت

پایان نامه "اسباب و عوامل اختلاف از منظر قرآن و حدیث" 25 اردیبهشت دفاع می شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 98/02/25 | تعداد بازدید :698

جلسه دفاعیه پایان نامه «آقای عبدالبهار مضرابی» دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، رشته علوم قرآن و حدیث روز  چهارشنبه مورخ 98/02/25  از ساعت  8:30-10 در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

اسباب و عوامل اختلاف از منظر قرآن و حدیث

استاد راهنما: آقای دکتر اسودی

استاد مشاور: خانم دکتر زرسازان

استاد داور: آقای دکتر شریعتی

چکیده:

آنچه تهدیدکننده وحدت و همگرایی مسلمانان و عامل بسیار از عقب‌ماندگی و درماندگی‌های جوامع بشری گردیده است، اختلاف و تفرقه هست. مرجع اصلی این پژوهش قرآن کریم و حدیث نبوی است و موانع اصلی اختلاف و تفرقه از این دو منبع استخراج گردیده‌اند؛ در بررسی حاضر به بازشناسی تحقق آرمان اساسی وحدت در جامعه‌ای دینی و شناسایی راهکارهای مناسب برای مقابله با اختلاف و تفرقه از منظر قرآن و حدیث پرداخته‌شده است. به نتیجه که این تحقیق دست‌یافته است، بسیاری از اسباب و عوامل اختلاف و تفرقه را در جهل، تکبر، حسد، پیروی از هوای نفس، حزب گرایی و تعصب جاهلی می‌داند. راه‌کارهای وفاق و همدلی که در پرتو قرآن و سنت نبوی و روایات معصومین به آن توجه گردیده است، پیروی از روش اعتدال، آگاهی از عوامل اختلاف فقها، توجه به رنج‌ها و مشکلات امت اسلامی، تساهل در امور اختلافی، احترام به رأی دیگران، جریحه عواطف دیگران هست. بااین‌همه باید توجه داشت که رخداد اختلاف ظاهری در بسیاری از زمینه‌ها، طبیعی بوده و مانعی ندارد، زیرا باعث عمق‌بخشی به دیدگاه‌ها و پیدایش نظرات ارزنده‌ای نوین و اتکا بر دیدگاه‌های مشترک اساسی می‌گردد و نسبت به امت اسلامی، رحمت و سبب وسعت شریعت اسلامی است.
تتبع در مفاد آیات قرآن و روایات نشان می‌دهد که تأکید بر مشترکات، کنار گذاشتن اختلافات جزئی، گسترش فرهنگ گفت‌وگو، مقابله با توطئه‌های بنیان برافکن اختلاف و تفرقه‌افکنی‌های دشمنان اسلام، راه‌کارهای مؤثر برای تقویت وحدت و همگرایی اسلامی است.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا