جدیدترین اخبار :
  • دیدار حضرت حجت الاسلام دکتر طاهری معاون محترم امام جمعه معزز زاهدان از واحد زاهدان دانشگاه مذاهب اسلامی
  • نماینده محترم مردم استان گلستان در مجلس خبرگان رهبری: تمامی ارگان ها و مدیران استان های شمالی باید در راستای اهداف ارزشمند دانشگاه مذاهب اسلامی کمک کنند
  • دکتر مختاری در معارفه مدیران گروه های آموزشی دانشگاه: ان شاءالله فصل جدیدی در تحول برنامه های آموزشی و محتوایی دانشگاه را شاهد باشیم/ضرورت تغییر و تحول سرفصل‌های درسی دانشگاه مذاهب اسلامی
  • نشست "تحلیل قیام امام حسین علیه السلام" با حضور رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه درامور اهل سنت استان هرمزگان برگزار شد
  • انتصاب مدیران جدید گروه‎های آموزشی دانشگاه مذاهب اسلامی برای مدت 2 سال با حکم ریاست دانشگاه

پایان نامه "مبانی نظم عمومی در فقه مذاهب اسلامی و قانون اساسی ایران" 8 اردیبهشت ماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 98/02/03 | تعداد بازدید :483

جلسه دفاعیه پایان نامه «خانم اکرم نصرتی » دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد ، رشته فقه مقارن و حقوق عمومی اسلامی روز  یکشنبه مورخ  98/02/08 از ساعت  12:30 در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

مبانی نظم عمومی در فقه مذاهب اسلامی و قانون اساسی ایران

استاد راهنما: خانم دکتر امیرخانی

استاد مشاور: خانم دکتر دانش پور

استاد داور: آقای دکتر چیت سازیان

چکیده:

"نظم عمومی" از جمله موضوعات بنیادین در حوزه فقه و حقوق عمومی است ، برخی عقیده دارند این موضوع و مباحث پیرامونی آن از ابداعات و دستاورد های حقوق دانان است و در متون دینی اهتمام جندانی نسبت به آن صورت نگرفته است. اما با دقت و تامل در آموزه های قرآن به خوبی می توان به بنیان های تشریعی و احکام اساسی آن از منظر کتاب به عنوان نخستین مصدر استنباطات فقهی دست یافت .

نظم عمومی جریان و روند مستمر و مداوم است که نیازهای اساسی و عمومی جامعه که باید برای همگان قابل دسترس باشد را در بر دارد و بنابراین در هر جا و به هر شکلی که این نیاز قطع یا مختل گردد نظم عمومی مخدوش شده است . نظم عمومی مدلول مقرراتی است که در آن ذات ، حیثیت و منافع مادی و معنوی جامعه باید مورد حمایت جدی قرار گیرد و در صورت برهم خوردن آن وجدان جامعه جریحه‌دار می‌شود از همین روی نیز هرگونه اقدام الزام کننده یا بازدارنده برای حفظ آن شایسته خواهد بود .در بسیاری از متون فقهی فقها به گونه ای از مفهوم نظم عمومی و آثار مخالفت با آن در زندگی اجتماعی نام برده اند و به استناد آن ، از اجرای امور مخالف با نظم عمومی ممانعت نموده اند.

در این پایان نامه با استناد به مبانی فقهی – حقوقی و به روش توصیفی و تحلیلی به بررسی و واکاوی دیدگاههای فقهای مذاهب اسلامی و همچنین نظرات حقوقدانان ایران تلاش شده تا بحث نظم عمومی در جنبه های مختلف فقهی و قانونی مورد بررسی قرار گیرد.

نتیجه ی مهم حاصل از این پژوهش ، لزوم حفظ نظم عمومی در نظام حقوقی ایران است که جایگاهی مکان محور و زمان محور دارد و می توان گفت که نظم عمومی دین محور ایران با توجه به حاکمیت اسلام و تأثیرپذیری از مذهب امامیه بسیار مشهود و بارز است. این امر خود می‌تواند به عنوان محدودیت در برابر حقوق و آزادی های شهروندان  ، نظم عمومی را از سوی دولت یا دولتمردان توجیه نماید.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا