جدیدترین اخبار :
  • دکتر مختاری در نشست "اتحادیه دانشگاهیان کنفرانس وحدت": مقاومت فلسطینی با احیای اندیشه دینی هم‌سویی دارد/ امام خمینی(ره) بزرگترین احیاگر تفکر دینی
  • برگزاری نخستین جلسه کمیته علمی دومین همایش ملی «آسیب شناسی پایان نامه ها و رساله ها در حوزۀ علوم انسانی اسلامی»
  • بیانیه پایانی "کمیسیون اندیشمندان دانشگاهی" سی و سومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی
  • معاون پژوهش دانشگاه مذاهب اسلامی: نقش زنان در بدنه نخبگانی وحدت اسلامی باید تقویت و پر رنگ شود
  • برگزاری اولین آزمون سطح یک ویژه دانشجویان جذب اختصاصی

پایان نامه "جریان شناسی رشد و گسترش روایت حفص از قرائت عاصم در جهان اسلام" 7 اردیبهشت ماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 98/01/28 | تعداد بازدید :403

جلسه دفاعیه رساله « آقای امیرحسین عامی مطلق» دانشجوی مقطع دکتری، رشته  علوم قران و حدیث روز  شنبه مورخ  98/02/07 از ساعت 16 در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

 جریان شناسی رشد و گسترش روایت حفص از قرائت عاصم در جهان اسلام

استاد راهنما: آقای دکتر مستفید

استاد مشاور: آفایان دکتر دولتی و شهیدی پور

اساتید داور: آقایان دکتر فقهی زاده، ایزدی و خانم دکتر زرسازان

چکیده:

به رغم آن چه که برخی از دانشمندان معاصر پنداشته‌اند، روایت حفص از عاصم، در گذشته، نه در میان علماء و نه در میان عموم مسلمانان دارای اشتهار امروزی نبوده است. روایت مذکور، در دو مقطع تاریخی رشد داشته است. رشد نسبی اولیه مربوط به قرن دهم و همزمان با اوج قدرت حکومت عثمانی رخ داده و رشد پرشتاب ثانویه از اواسط قرن سیزدهم، همزمان با فراگیر شدن صنعت چاپ و رسانه‌های شنیداری و دیداری رخ داده است. در این پژوهش، هیچ سند تاریخی مبنی بر صدور فرمان مستقیم سلاطین عثمانی برای گزینش روایت حفص یافت نشد اما با توجه به اسنادی که حاکی از رشد این روایت در قلمرو عثمانیان است و همچنین وجود انگیزه‌های مذهبی، اجتماعی و سیاسی کافی برای پادشاهان عثمانی، حمایت آنان از گسترش این قرائت، بعید نیست.

روایت حفص به دلیل روانی و سهولت یادگیری اصول قرائتش، پیشتر و بیشتر در میان عموم مردم رایج شده و سپس علماء برای رعایت حال عموم، روایت حفص را مبنای درس و بحث قرار داده‌اند و کم‌کم در میان آنان نیز رواج یافته است. اگرچه چاپ اولیه و انتشار رسانه‌ای قرآن بر اساس روایت حفص، بعد از اشتهار نسبی آن به وقوع پیوسته، اما دو صنعت یادشده، به نحو چشمگیری در گسترش روزافزون آن نقش داشته‌اند. رشد قابل ملاحظه روایت حفص از قرن چهاردهم به بعد قطعاً متأثر از حضور پر تعداد مصاحف به روایت حفص در مساجد، منازل و مدارس و همچنین انتشار مکرّر روایت حفص از رسانه‌هایی مانند رادیو و تلویزیون است.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا