جدیدترین اخبار :
  • دکتر مختاری در چهارمین کنفرانس ملی اسلام و ارزش های متعالی مطرح کرد: «بررسی و تبیین نقش ارزش های سازمانی بر سلامت معنوی کارکنان با تاکید بر رویکرد اسلامی»
  • دیدار معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی با معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم
  • /یادداشت دکتر مختاری/ عقلانیت رضوی؛ مهمترین اصل در ارتباطات میان فرهنگی
  • چهاردهمین شماره مجله علمی، پژوهشی «فقه مقارن» منتشر شد
  • اعلام نفرات و آثار برتر اولین دوره مسابقه شعر و دلنوشته با موضوع "حرف دل امام دلها"

پایان نامه "خانواده در صحیفه سجادیه" 24 فروردین ماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 98/01/18 | تعداد بازدید :684

جلسه دفاعیه پایان نامه «خانم فرهنگی » دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، رشته  علوم قرآن و حدیث روز  شنبه مورخ 98/01/24  از ساعت  17-19 در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

 خانواده در صحیفه سجادیه

استاد راهنما: آقای دکتر کریمی

استاد مشاور: آقای دکتر ایزدی

استاد داور: آقای دکتر شریعتی

چکیده:

از بدو پیدایش انسان بر روی کره زمین، همواره زنان و مردان، با تشکیل کانونی به نام خانواده، عمری را در کنار یکدیگر گذرانیده و فرزندانی در دامان پرمهر خویش پرورانده و از این جهان رخت بر بسته اند.

طبیعی ترین شکل خانواده، همین است که هیچ عاملی جز مرگ نتواند پیوند زناشویی را بگسلد و میان زن و شوهر جدایی بیفکند. کوشش مصلحان جامعه - مخصوصاً پیامبران خدا - این بوده است که نظام خانواده، یک نظام مستحکم و پایداری باشد و هیچ عاملی نتواند این کانون سعادت را متلاشی گرداند.

 خانواده و اهتمام به حقوق متقابل والدین و فرزندان ، اساس اجتماع و یکی از عوامل مهم ایجاد تمدن انسانی و اسلامی است که در کلام معصومین علیهم السلام و ادعیه ایشان نمود گسترده ای دارد؛ زیرا رشد و تربیت افراد در خانواده پایه گذاری می شود و سلامت و سعادت بشری در گرو تربیت صحیح و استواریست که در این کانون پدید می آید.

در این پژوهش ابتدا به بیان معنای خانواده و سپس به واژگان و مفاهیم مرتبط نزدیک به آن اشاره­ شده است. سپس مبانی اخلاقی صحیفه سجادیه و حقوق  اعضای خانواده در قبال یکدیگر برسی شده است که در سه بخش حقوق همسران، حق والدین بر فرزندان و حق فرزندان بر والدین ارائه می شود. و در نهایت وظایف هریک از اعضای خانواده تبیین شده است.

در پایان به این نتیجه می‌رسد که صحیفه سجادیه که یکی از غنی ترین منایع شیعی به شمار می‌آید آموزه های مفید و پرمغزی در زمینه خانواده ارائه کرده است که عمل به این وظایف مثل وفاداری، عفو و گذشت، خوش گمانی، حسن معاشرت، احترام و ادب، عفت و محبت و... می‌تواند الگوی صحیحی از خانواده مسلمان را در عمل نشان دهد  و راهگشای خیلی از مسائل خانواده در عصر امروز باشد.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا