جدیدترین اخبار :
  • دکتر مختاری ریاست دانشگاه: اعتبار آکادمیک یک دانشگاه به کتب، مجلات علمی، انتشارات و کارهای پژوهشی است/ معاون جدید پژوهشی: ارتقاء جایگاه پژوهشی دانشگاه از مهم ترین دغدغه های اینجانب است
  • برپایی ایستگاه صلواتی در شب نیمه شعبان .. دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس
  • رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در همایش بین‎المللی دکترین مهدویت: "لزوم برگزاری نشست‌های علمی مهدویت در دانشگاه‌ها برای آشنایی نسل جوان"
  • اطلاعیه مهم/ تغییر زمان برگزاری و تمدید ثبت نام در "آزمون جذب اختصاصی طلاب" در دانشگاه مذاهب اسلامی
  • برگزاری جلسه مهدویت محور وحدت اسلامی (تقریب مذاهب ) همراه با تحلیل فیلم در دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس

پایان نامه "بازخوانی اندیشه های قرآنی سید جمال الدین اسدآبادی" 1 اسفند ماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 97/11/28 | تعداد بازدید :175

جلسه دفاعیه پایان نامه « آقای سید جواد ایوبی » دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، رشته  علوم قرآن و حدیث روز  چهارشنبه  مورخ 1397/12/01  از ساعت 15:30  الی 17:00در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

» بازخوانی اندیشه های قرآنی سید جمال الدین اسدآبادی»

استاد راهنما: آقای دکتر مصلایی پور

استاد مشاور: خانم دکتر زرسازان

استاد داور: آقای دکتر کریمی

چکیده:

سید جمال الدین اسد آبادی اندیشمند مسلمان و مصلح اجتماعی قرون معاصر جهان اسلام است که برای رفع چالش ها و مشکلات جهان اسلام خدمات ارزشمند و شایانی را انجام داده است. مبنای وی برای درمان درد های جامعه و برون رفت از انحطاط جوامع اسلامی، حضور مؤثر آموزه های قرآنی در تمام شئونات اجتماعی و بازگشت به قرآن بود و با این رویکرد دستورهای زندگی سعادت مند دنیوی و اخروی بشر را از قرآن استنباط کرد. لذا گرایش وی در تفسیر قرآن گرایش تقسیر اجتماعی از آیات" بود که از آن پیامی و درسی برای رفاه و آسایش و پیشرفت زندگی انسان معاصر به ارمغان آورد. بنابراین، او با روش تحلیلی- استنادی سعی در استنباط راهکار برای برون رفت از این  وضعیت در مسائل اجتماعی در قرآن کریم داشت. شاخصه های تفسیری سید جمال عبارت اند از: عقل گرایی اعتدالی، عمل گرایی و آگاهی از نیاز جامعه معاصر وی، و پیراستن تفاسیر پیشینیان در مسیر نیل به اهداف اجتماعی قرآن است. او تأثیر بسیاری بر تفاسیر معاصر خود و بر  معاصران پس از خود داشته است و راه را برای حضور مؤثر آموزه های قرآنی در عرصه های مختلف اجتماعی و پرداختن به مسائلی چون حکومت داری، سیاست مدن، فلسفه اخلاق و غیره گشوده است. هر چند همانندی هایی در مبنا و گرایش تفسیری سید جمال و دیگر مفسران پس از وی وجود دارد، در مقام مقایسه، در روش تفسیری وی با دیگران تفاوت هایی دیده می شود.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا