جدیدترین اخبار :
  • اعلام نتایج بخش معارفی و حفظ سی و پنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان کشور
  • دکتر مختاری در چهارمین کنفرانس ملی اسلام و ارزش های متعالی مطرح کرد: «بررسی و تبیین نقش ارزش های سازمانی بر سلامت معنوی کارکنان با تاکید بر رویکرد اسلامی»
  • دیدار معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی با معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم
  • /یادداشت دکتر مختاری/ عقلانیت رضوی؛ مهمترین اصل در ارتباطات میان فرهنگی
  • چهاردهمین شماره مجله علمی، پژوهشی «فقه مقارن» منتشر شد

پایان نامه "مبانی جرم انگاری در تشریع مجازات جرایم حدی در فقه مذاهب اسلامی" 7 بهمن ماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 97/10/30 | تعداد بازدید :969

جلسه دفاعیه پایان نامه « آقای محمد علی ابراهیمی » دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، رشته فقه مقارن و حقوق جزای اسلامی روز  یکشنبه مورخ97/11/07   از ساعت  13/30-15در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

 مبانی جرم انگاری در تشریع مجازات جرایم حدی در فقه مذاهب اسلامی

استاد راهنما:خانم دکتر دانش پور

استاد مشاور: خانم دکتر امیرخانی

استاد داور: آقای دکتر هرندی

چکیده:

جرم شناختن فعل یا ترک فعلی معین یا در اصطلاح حقوق جزا جرم انگاری آن رفتار، همواره بر اساس پاره‌ای مبانی صورت می پذیرد و قانون‌گذار همواره با در نظر گرفتن این مبانی است که رفتار‌های گوناگون را در حوزه حقوق کیفری وارد و ترک یا انجام عملی را مستوجب عقاب و کیفر تشخیص می‌دهد. جرم انگاری هیچ رفتاری نمی تواند بدون مبنا باشد زیرا در غیر این صورت با پدیده‌ی مجازات بی دلیل افراد از سوی حاکمان روبرو هستیم و روشن است که بررسی رفتار های ناشی از خود محوری حاکمان ماهیتی حقوقی نداشته و در مباحث حقوقی محلی از اعراب ندارد. بنابر این فرض بر این است که قانون‌گذار همواره با در نظر گرفتن پاره‌ای مبانی، رفتاری را جرم انگاری می نماید اما این مبانی معمولاً مورد تصریح قانون‌گذار قرار نمی گیرد. وانگهی مجازات حدود نیز نشأت گرفته از مبانی استواری است که در نظر شارع و قانون‌گذار داخلی مد نظر قرار گرفته است. زیرا می دانیم به طور مثال مبنای قابل تصور به حرمت شدید زنا، جلوگیری از اختلاط انساب و در مرحله اولی تر حفظ نسب از آمیختگی در یکدیگر می باشد به گونه ای که کمتر کسی در اتکاء داشتن تشریع حرمت زنا بر حفظ نسب و از همه بالاتر حفظ حریم انسان تردید را به خود روا می دارد. در مقابل، غور در کتب فقهی و اصولی اسلامی ما را به این نتیجه نائل می آورد که تمامی احکام در اسلام متکی بر چیستی و چرایی است که عقل گاهی بدون نیاز به تحلیل قادر به درک آن مبانی و چیستی حکم مذکور می گردد. مضافاً اینکه در خود آیات قران کریم شان، نزول و سبب نزول آیه ای نسبت به آیه و سوره دیگر متفاوت است حال ضرورت متصور شدن مبانی برای تشریع مجازات های حدی با کمترین دقتی قابل استنباط خواهد بود. در پژوهش حاضر نگارنده در صدد یافتن مبانی است که تشریع حدود متکی بر آن بوده است. مبانی چون، صیانت از کرامت و آبروی انسان، جلوگیری از سوء استفاده در میزان مجازات مرتکبین، حفظ نسب و... قابل پیش بینی و مطالعه است. به طوری که این مبانی، ذهن را به توجه کارکرد حدود در اجتماع و گاه عدم توجه کارکرد حدود در اجتماع سوق می دهد و می توان حدود به معنای عام را بر اساس آن مبانی به معنای دقیق کلمه شناسایی و درک نمود.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا