جدیدترین اخبار :
  • دیدار حضرت حجت الاسلام دکتر طاهری معاون محترم امام جمعه معزز زاهدان از واحد زاهدان دانشگاه مذاهب اسلامی
  • نماینده محترم مردم استان گلستان در مجلس خبرگان رهبری: تمامی ارگان ها و مدیران استان های شمالی باید در راستای اهداف ارزشمند دانشگاه مذاهب اسلامی کمک کنند
  • دکتر مختاری در معارفه مدیران گروه های آموزشی دانشگاه: ان شاءالله فصل جدیدی در تحول برنامه های آموزشی و محتوایی دانشگاه را شاهد باشیم/ضرورت تغییر و تحول سرفصل‌های درسی دانشگاه مذاهب اسلامی
  • نشست "تحلیل قیام امام حسین علیه السلام" با حضور رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه درامور اهل سنت استان هرمزگان برگزار شد
  • انتصاب مدیران جدید گروه‎های آموزشی دانشگاه مذاهب اسلامی برای مدت 2 سال با حکم ریاست دانشگاه

پایان نامه "رنگ در قرآن کریم و روایات" 9 بهمن ماه در دانشگاه مذاهب اسلامی دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 97/11/03 | تعداد بازدید :553

جلسه دفاعیه پایان نامه «خانم فهیمه رضوانی» دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، رشته علوم قران و حدیث روز سه شنبه  مورخ 97/11/09  از ساعت  13در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

 رنگ در قرآن کریم و روایات

استاد راهنما: آقای دکتر کریمی

استاد مشاور: آقای دکتر مصلایی پور

استاد داور: خانم دکتر زرسازان

چکیده:

قرآن کریم، در برخی از آیات خود با بیان کلی رنگ (لون) به‌طور عام و یا با تفکیک رنگ‌های خاص، ترسیم ذهنی و حسی زیبایی به مفهوم آیه بخشیده است. آیات دربرگیرنده رنگ در دو دسته کلی قرار دارند:

  1. آن‌هایی که به‌طورکلی به بحث رنگ پرداخته و با واژه (لون) یا (صبغه) بیان شده‌اند.
  2. آیات دیگر که دربردارنده مضمون رنگ‌های خاصی چون (سیاه، سفید، زرد، قرمز، سبز، آبی) هستند.

ذکر رنگ‌های مختلف در قرآن کریم در مقام بیان نعمت‌ها و عذاب‌ها و پیوندی که می‌تواند بین آن‌ها برقرار باشد و نیز ارتباط این رنگ‌ها با ویژگی‌های آن‌ها در علوم جدید مسئله‌ای شایسته پژوهش است که توجه قرآن‌پژوهان را به خود جلب می‌کند. بی‌تردید تمامی موارد استفاده رنگ در قرآن کریم­ با دلیل و حکمت خاصی است که تفاسیر شیعه و اهل سنت به آن اشاره دارند.

علاوه بر این، در دین اسلام پیرامون رنگ، روایاتی آمده که خود بیانگر دید وسیع و دقیق اسلام و نگاه ویژه معصومان (علیهم السلام) در مذهب شیعه و بزرگان اهل سنت به سبک صحیح زندگی اسلامی می‌باشد که مطالعه و بررسی در این باره می­تواند به کاربرد رنگ ها در زندگی با توجه به تأثیر آنها در جسم و روح آدمی کمک نماید.

ضرورت بررسی موضوع رنگ در قرآن کریم و روایات، به دلیل توجه قرآن کریم و روایات در تمام مباحث از جمله توجه به  موضوع رنگ است که این امر نیازمند انجام پژوهش‌های میان‌رشته‌ای می­باشد.

پژوهش حاضر به روش توصیفی تحلیلی و با رویکرد تبیین رنگ بر اساس قرآن کریم و روایات مورد مطالعه قرارگرفته که طی آن به بررسی دیدگاه‌های برجسته‌ترین مفسران و محدثان شیعه و اهل سنت و تطابق آن با اکتشافات علوم جدید در این راستا پرداخته است.

از جمله دستاوردهای این پژوهش، کشف واژه‌های دلالت‌کننده بر رنگ در قرآن کریم از منظر برجسته‌ترین مفسران شیعه و اهل سنت و تطابق آن با اکتشافات علوم تجربی، تبیین کاربرد رنگ­های خاص در قرآن کریم با توجه به حکمت عذاب و نعمت از دیدگاه مهم­ترین مفسران شیعه و اهل سنت و دستاوردهای علوم روز از نگاه هنر و روان­شناسی و نیز معرفی گونه شناسی رنگ­ها در روایات شیعه و اهل سنت در مباحث زیباشناسی، شفابخشی، کراهت، استحباب و کاربرد استعاری رنگ در روایات است.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا