جدیدترین اخبار :
  • کرسی ترویجی عرضه و نقد دیدگاه علمی «نگاهی نو به تفسیر جزء سی ام به انضمام سوره حمد» برگزار شد
  • پخش زنده برنامه رادیویی مردم ومسئولین :با حضور سرپرست دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس به مناسبت هفته وحدت98/8/18
  • برگزاری مراسم بزرگداشت هفته وحدت در واحد زاهدان دانشگاه مذاهب اسلامی
  • 18- به مناسبت هفته وحدت، نشست نخبگانی " وحدت امت در دفاع از مسجدالاقصی" به همت دانشگاه مذاهب اسلامی استان گلستان(واحد گنبدکاووس) برگزار شد.
  • نشست صمیمی دبیران کانونها و مسولین تشکلها با حضور سرپرست محترم دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس19آبان ماه 98

رساله "انتساب نهج‌البلاغه به امام علی(ع) از دیدگاه اهل سنت" 18 دیماه دفاع می شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 97/10/11 | تعداد بازدید :423

جلسه دفاعیه رساله آقای مرتضی قدسیان  دانشجوی مقطع دکتری ، رشته  علوم قرآن و حدیث روز  سه شنبه مورخ  97/10/18 از ساعت  8/30-11در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان رساله:

 انتساب نهج‌البلاغه به امام علی(ع) از دیدگاه اهل سنت

 (جریان‌ها، مبانی و روش‌ها)

استاد راهنما: آقای دکتر فقهی زاده

استاد مشاور: آقای دکتر قنبری

اساتید داور: آقایان دکتر ویسی، دولتی و خانم دکتر نفیسی

چکیده:

نهج‌البلاغه گزیده‌هایی از سخنان امام علی‌‌7 است که سیّد رضی آنها را بدون ذکر اسناد جمع‌آوری کرد. علمای اهل سنت درباره صحت انتساب نهج‌البلاغه به امام علی7 اختلاف‌نظر دارند و در این میان می‌توان از دو جریان عمده موافقان و مخالفان نام برد که هرکدام مبانی نظری و روش‌های خاصی را دارند. گروهی از اهل سنت از اصالت و اعتبار نهج‌البلاغه دفاع کرده و سید رضی را صرفاً تدوین‌گر نهج‌البلاغه شناسانده‌اند. ابوالحسن بیهقی (د565ق) و ابن‌ابی‌الحدید (د656ق) از پیشگامان این جریان به شمار می‌روند؛ گروه دیگر در صحت انتساب نهج‌البلاغه به امام علی7 تردید کرده‌، آن را ساخته و پرداخته خود سیّد رضی (د406ق) یا برادرش سید مرتضی (د436ق) دانسته‌اند. ابن‌حمدون بغدادی (د562ق) و ابن‌خلکان (د681ق) نخستین افراد از این مشککان بوده‌اند. اختلاف اصلی این دو جریان درباره مؤلف نهج‌البلاغه و میزان اعتبار اثر اوست. در رساله حاضر در جریان‌شناسی موافقان و مخالفان، به معرفی افراد و آثار آنان پرداخته شده و کتاب‌ها و مقالاتی به ترتیب تاریخی، معرفی و برای هرکدام نمونه‌هایی آورده شده است. برخی از اهمّ مبانی نظری جریان موافقِ اعتبار و اصالت نهج‌البلاغه در اهل سنت عبارت‌اند از: اعتبار دینی و تاریخی مطالب نهج‌البلاغه، استناد به شهرت مطالب نهج‌البلاغه و اعتقاد به علوّ مضامین نهج‌البلاغه. اعتقاد به عدالت صحابه، اعتقاد به تقدم سه خلیفه بر امام علی7 ازنظر علم و فضیلت، اعتقاد به صحت همه روایات صحاح ستّه، تأخر زمانی برخی مباحث نهج‌البلاغه از زمان امام علی7 و در نهایت نفی برخورداری امام علی7 از علم غیب، اهمّ مبانی مخالفان را شکل می‌دهند. هرکدام از جریان‌های پیش‌گفته نیز در بیان دیدگاه‌های خود روش‌های خاصی را در پیش گرفته‌اند؛ چنان‌که برای جریان موافق باید از تأیید اجمالی اصالت نهج‌البلاغه، مستند سازی، توثیق محتوایی و تمسک به شواهد پیرامونی نام برد. برخی از موارد اصلی روش‌های جریان مخالف نیز عبارت‌اند از: مخالفت با برخی از حقایق تاریخی، تحریف تاریخ و تصحیف متون و شبهه افکنی.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا