جدیدترین اخبار :
  • برگزاری مراسم بزرگداشت هفته وحدت در واحد زاهدان دانشگاه مذاهب اسلامی
  • 18- به مناسبت هفته وحدت، نشست نخبگانی " وحدت امت در دفاع از مسجدالاقصی" به همت دانشگاه مذاهب اسلامی استان گلستان(واحد گنبدکاووس) برگزار شد.
  • نشست صمیمی دبیران کانونها و مسولین تشکلها با حضور سرپرست محترم دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس19آبان ماه 98
  • برگزاری نمایشگاه نماز وفضای مجازی در دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس واحدخواهران 18آبان ماه 98
  • حضور سرپرست محترم واحد زاهدان در برنامه شبکه استانی هامون به مناسبت یوم الله 13 آبان

پایان نامه "تحولات الهیات مسحی بر مبنای شورای کلیسای قرون وسطی" 23 آبان ماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 97/08/22 | تعداد بازدید :506

جلسه دفاعیه پایان نامه «خانم زهرا دانش مهر » دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، رشته ادیان ابراهیمی روز چهارشنبه  مورخ 97/08/23 از ساعت 15-16 در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

 تحولات الهیات مسحی بر مبنای شورای کلیسای قرون وسطی

استاد راهنما: آقای دکتر عدلی

استاد مشاور: آقای دکتر شمس

استاد داور: آقای دکتر قنبری

چکیده

باورهای مسیحی در طی قرون وسطی و تحت تاثیر شوراها، تحولاتی را تجربه کرد که این تغییرات توسط الهیات این دوره و الهیدانان برجسته آن عصر صورت گرفته بود. از سویی ، نقشی را که شوراهای کلیسایی در موضوعات اعتقادی و اخلاقی مسیحیت ایفا کردند را نمی توان نادیده گرفت، چرا که دستورات این شوراها ، مهم ترین احکامی است که توسط کلیسا صادر می شد. از جمله این شوراها می توان به شوراهای لاتران ، شورای اول و دوم لیون و شورای ترنت اشاره کرد. در این شوراها ، مبانی ای همچون نپذیرفتن دخالت عوام(غیر روحانیون) در امور کلیسا ، ممنوعیت ازدواج کشیشان و بطور کلی وضع قوانینی در خصوص ازدواج اصحاب کلیسا و قوانینی در خصوص اداره امور دولت و گاها مجازات ها نیز وضع می گردید.تمدن قرون وسطی با اهمیت فوق العاده ای که عامل تدین در این تمدن داشت، متمایز گردیده و تشکیلات اجتماعی و تفکر بشری دچار تحولات عمیقی شدند. کلیسا تنها قدرت نیرمند و مسلط اروپا بوده که بر کلیه نهادهای سیاسی ، اجتماعی، نظامی و فرهنگی تسلط داشت. در این دوران ، دانشگاه هایی تاسیس شدند که خدمات چشمگیری به فلسفه و ترویج آن و تربیت فلاسفه بزرگ داشتند.  یکی از دل مشغولی های بزرگ در سراسر قرون وسطی این بود که نظرات حکمای بزرگ را با تعالیم دین مسیح سازگار کنند. همچنین، عقل در جایگاه ویژه ای قرار داشته و فیلسوفان این دوران در پی یافتن جوابی برای این سوال بودند که آیا باید فقط به مسیحیت ایمان داشت یا می توان از راه عقل نیز به درک آن نائل شد.الهیدانان قرون وسطی مانند توماس آکویناس، آنسلم و اسکوتس  با عنوان کردن مفاهیمی همچون نقش عقل در ایمان،الوهیت مسیح، برهان وجود شناختی و تقدم حکمت الهی بر اراده الهی و موارد دیگر ، گام های مهمی در بسط و توسعه الهیات در قرون وسطی برداشتند.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا