جدیدترین اخبار :
  • دستورالعمل اجرايی جشنواره بین المللی حرکت ویژه فعالیت‌ها و دستاوردهای علمی دانشجویان
  • دیدار وگفتگوی دکترابراهیمی سرپرست شعبه بندرعباس با حجت الاسلام والمسلمین صالحی امام جمعه شهرستان بندرخمیر
  • دیدار وگفتگو دکترابراهیمی سرپرست دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس با آقای دکتر صباحی زاده ریاست دانشگاه آزاد بندرلنگه
  • دیدار وگفتگو دکترابراهیمی سرپرست دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس با سیدعبدالجلیل قتالی مدیر مجتمع دینی صدرالاسلام شهرستان بندرخمیر
  • حضور دکتر ابراهیمی سرپرست دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس درجلسه شورای استانی حوزه علمیه استان در بندرلنگه

پایان نامه "جغرافیای تاریخی و تاریخ اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی سرخس از ورود اسلام تا پایان سلجوقیان" 20 آبان دفاع می شود چکیده

تاریخ اطلاعیه : 97/08/19 | تعداد بازدید :602

جلسه دفاعیه پایان نامه « آقای حسین جمالی مقدم» دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، رشته تاریخ اسلام  روز  یکشنبه مورخ  97/08/20  از ساعت 10 صبح در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

 جغرافیای تاریخی و تاریخ اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی سرخس از ورود اسلام تا پایان سلجوقیان

استاد راهنما: آقای دکتر فرهی

استاد مشاور: آقای دکتر شاکری

استاد داور: آقای دکتر جمالی فر

چکیده:

جایگاه پر اهمیت سرخس به عنوان شهری آباد در مسیر شاهراه مرو به نیشابور ، شرایط مختلف ومتفاوتی را برای این شهر بوجود آورد. گاه این موقعیت باعث رونق و آبادانی آن شده و گاه زمینه را برای تاخت وتاز مهاجمان فراهم آورده و موجب ویرانی هایی در آن گردیده است. اما آنچه در این بین مهم به نظرمی رسد این نکته است که موقعیت و محل جغرافیایی سرخس آنقدر اهمیت داشته که این شهر را در چشم حاکمان و قدرت های مختلف مهم جلوه داده است.
ورود امام رضا (ع) به این شهر یکی از مهمترین وقایع تاریخی این شهر محسوب می شود که تاثیر بسزایی در فرهنگ و اعتقادات مردم داشته و استقبال آنان از امام بیانگر ارادت وافر اهالی این خطه و نشانه نوع تفکر مذهبی و اعتقادی این مردم است. البته باید به این نکته نیز اشاره شود که توطئه قتل فضل بن سهل(ذوالریاستین) ، وزیر توانمند مأمون، توسط حکومت وقت در این شهر اجرا شد.
گرایش مردم سرخس به نهضت سیاه جامگان و یاری رساندن به لشگر ابومسلم خراسانی نشانه نارضایتی و گله مندی آنان از حکومت اموی است که نام ساکنان سرخس را به عنوان گروهی تأثیرگذار در براندازی امویان و پیروزی سیاه جامگان برجسته نموده است.
نقش بسیارمهم منطقه سرخس در ورود سلجوقیان به ایران غیرقابل انکار است. نبرد دندانقان که نقطه عطفی در به قدرت رسیدن سلاجقه محسوب می شود ، یکی ازمهمترین وقایع تاریخی است که در جغرافیای سرخس رخ داده و زمینه را برای وقوع تحولات مختلفی در ایران و سرخس در مدت حدود دو قرن فراهم نموده است.
از دیرباز پدیده های طبیعی منطقه سرخس معیاری مطلوب برای مرزبندی های جغرافیایی و سیاسی بوده است. رود تجن را می توان مهمترین نمود این موضوع به شمار آورد. این مرزبندیها موجب آن شد که امروزه از سه شهر سرخس سخن به میان آورد؛ نخست شهر تاریخی سرخس که به نام سرخس افراسیابی یا سرخس کهنه شناخته می شد در کناره رود مرزی تجن قرار داشته و در نیمه اول قرن 19.م از بین رفته است. دوم سرخس ایران است که توسط در سال 1858.م به صورت قلعه ای نظامی بنا شده و در ابتدا نام آن، قلعه سرخس ناصری(منسوب به ناصرالدین شاه قاجار) و سرخس نو بود و هم اکنون سرخس ایران نام دارد. که در سمت غربی و مجاورت رود مرزی تجن واقع شده است. سرخس سوم که در سال 1883.م توسط روسیه بنا شده و به سرخس روس یا سرخس نوتر شناخته می شد درست در مقابل سرخس ایران و در سمت شرقی این رودخانه قرار گرفته و هم اکنون جزئی از خاک جمهوری ترکمنستان است.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا