جدیدترین اخبار :
  • دیدار معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی با معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم
  • /یادداشت دکتر مختاری/ عقلانیت رضوی؛ مهمترین اصل در ارتباطات میان فرهنگی
  • چهاردهمین شماره مجله علمی، پژوهشی «فقه مقارن» منتشر شد
  • اعلام نفرات و آثار برتر اولین دوره مسابقه شعر و دلنوشته با موضوع "حرف دل امام دلها"
  • گزارشی از برگزاری اولین دوره مسابقه شعر و دلنوشته با موضوع "حرف دل امام دلها"

پایان‎نامه «تأثیر محیط زیست بر انسان از منظر قرآن کریم و روایات فریقین» 1 آبان ماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 97/07/30 | تعداد بازدید :583

جلسه دفاعیه پایان نامه «خانم سری طائریان» دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، رشته علوم قرآن و حدیث روز سه شنبه مورخ  97/08/01 از ساعت 10/30-11/30 در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

 تأثیر محیط زیست بر انسان از منظر قرآن کریم و روایات فریقین

استاد راهنما:آقای دکتر دولتی

استاد مشاور: خانم دکتر زرسازان

استاد داور: آقای دکتر ویسی

چکیده:

هدف از پژوهش حاضر، بررسی تاثیرگذاری محیط زیست بر بعد مادی و معنوی زندگی انسان از منظر آیات و روایات می­باشد. اسلام در کلیه شئون و روابط انسانی نظریاتی را بیان کرده و برای همه آنها مقرراتی را به صورت اجمالی بیان نموده است. گاهی این مقررات به صورت احکام صریح در آیات و روایات ذکر شده است و  برخی اوقات به صورت گذرا بدان اشاره شده که نیاز به موشکافی و اجتهاد  دارد، مسأله محیط زیست و تأثیری که بر انسان و روابط انسانی دارد از قبیل اموری است که نیاز به بررسی و توجهی بیشتر دارد.

در این پژوهش با ترسیم رابطه صحیح انسان و محیط زیست در پرتو آیات الهی و روایات معصومین علیهم السلام و همچنین منابع رسیده از علمای اهل سنت؛ به روشهایی جهت هماهنگ سازی زندگی بشر امروزی با تعالیم الهی مرتبط با محیط زیست، شادابی و نشاط روح و جان آدمی دست می­یابیم. باتوجه به پژوهش مزبور، می­توان اظهار داشت که نگاه آموزه­های اسلامی به محیط زیست در بعد مادی با نگاه دانش محیط زیست به آن در یک راستا قرار دارد و در بعد معنوی برای یک زندگی سالم­ ترآموزه­ هایی فراتر از دانش محیط زیست ارائه می­دهد. لذا می­توان در جوامع اسلامی با استفاده از اعتقادات و تعالیم اسلامی، تأثیر به سزایی در آموزش و ارتقای فرهنگ عمومی استفاده از محیط زیست گذاشت. باید این نکته را در نظر داشت بدون تعامل با طبیعت و با عدم توجه به آبادانی یک سرزمین نمی­توان اجتماعی نیکو و مرفه برای انسان متصور شد. اگر بخواهیم رابطه درستی بین انسان و محیط زیست ترسیم کنیم، بهترین رابطه اعتدال و استفاده بهینه از طبیعت و محیط زیست است.

 

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا