جدیدترین اخبار :
  • دیدار سرپرست واحد زاهدان دانشگاه مذاهب اسلامی با مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان
  • اردوی زیارتی قم ویژه دانشجویان پسر 14 و 15 آذرماه برگزار می‌شود
  • اردوی یک روزه قم_جمکران ویژه دانشجویان دختر 14 آذرماه برگزار می‎شود
  • نخستین جلسه شورای هماهنگی همایش ملی آسیب شناسی پایان نامه ها و رساله ها برگزار شد
  • فراخوان دومین همایش ملی آسیب شناسی پایان نامه ها و رساله ها در حوزه علوم انسانی اسلامی(با تاکید بر نقد کارآمدی)/ زمان برگزاری همایش ۱۵ اسفندماه

پایان نامه «تاثیر آموزه‌های قرانی بر ملاصدرا در تبیین نقش عقل در هدایت انسان» 30 مهرماه دفاع می شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 97/07/29 | تعداد بازدید :897

جلسه دفاعیه پایان نامه «خانم مریم بیگی» دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، رشته فلسفه اسلامی روز دوشنبه 97/7/30 از ساعت 8:30 در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

تاثیر آموزه‌های قرانی بر ملاصدرا در تبیین نقش عقل در هدایت انسان

 

استاد راهنما: خانم دکتر توازیانی

استاد مشاور: آقای دکتر دولابی

استاد داور: آقای دکتر شاکری

چکیده:

یکی از مباحث مهم در تاریخ کلام و فلسفه اسلامی نقش عقل در هدایت انسان است. نقش عقل در هدایت انسان از مسائل پیچیده ای است که تا به امروز ذهن بشر را به خود مشغول ساخته است. این جستار کنکاشی است تطبیقی پیرامون رویکرد ملاصدرا به نقش عقل در هدایت و میزان تاثیرپذیری وی از آموزه های قرآنی.

در این تحقیق پس از معرفی «عقل» و «هدایت» و بررسی انواع آن،  به واکاوی این دو، از منظر قرآن و ملاصدرا پرداخته شده است. سپس با بررسی آثار ملاصدرا،  نظر این فیلسوف در مورد مفاهیم مذکور مورد مداقّه قرار گرفته است. علاوه بر این برای تکمیل و تعمیق بحث، از طرفی دو عامل اصلی موثر در «هدایت»، یعنی «ایمان» و «عمل صالح» و از سوی دیگر مفهوم «سعادت» که جزو مفاهیم اصلی و نزدیک به هدایت است در این تحقیق مطمع نظر قرار گرفته و نسبت آن‌ها با عقل در قرآن و آثار ملاصدرا  مورد بررسی قرار گرفته است.

 با توجه به بررسی آیات قرآن این یافته حاصل شد که عقل صرف نمی تواند هدایت حقیقی بشر را به عهده بگیرد و بعثت انبیا و وجود وحی امری ضروری است. با بررسی آثار ملاصدرا نیز مشخص شد که وی منظری مشابه آیات قرآن به نقش عقل در هدایت انسان دارد. در موضوع سعادت رویکرد قرآن کریم، توجه فراوان به همراهی ایمان و عمل صالح در نیل به سعادت است. اما از دیدگاه صدرالدین شیرازی بزرگ ترین وسیله دستیابی به فوز و سعادت اخروی علم و معرفت است، او محصول عقل نظری را کمال به حساب می آورد. در واقع می توان بیان کرد که ملاصدرا از آموزه های قرآنی در زمینه نقش عقل عملی در سعادت و رستگاری انسان تاثیر کمی پذیرفته است.

کلید واژگان: عقل، هدایت، قرآن، صدرالدین شیرازی، سعادت، ایمان، عمل صالح

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا