جدیدترین اخبار :
  • دکتر مختاری در نشست "اتحادیه دانشگاهیان کنفرانس وحدت": مقاومت فلسطینی با احیای اندیشه دینی هم‌سویی دارد/ امام خمینی(ره) بزرگترین احیاگر تفکر دینی
  • برگزاری نخستین جلسه کمیته علمی دومین همایش ملی «آسیب شناسی پایان نامه ها و رساله ها در حوزۀ علوم انسانی اسلامی»
  • بیانیه پایانی "کمیسیون اندیشمندان دانشگاهی" سی و سومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی
  • معاون پژوهش دانشگاه مذاهب اسلامی: نقش زنان در بدنه نخبگانی وحدت اسلامی باید تقویت و پر رنگ شود
  • برگزاری اولین آزمون سطح یک ویژه دانشجویان جذب اختصاصی

پایان نامه: «مصادیق نعمت و عوامل پایداری آن از دیدگاه آیات و روایات» 29 مهرماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 97/07/28 | تعداد بازدید :377

جلسه دفاع پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد «خانم غضنفری» دانشجوی رشته علوم قرآن و حدیث یکشنبه 29 مهرماه از ساعت 10-12 برگزار می گردد.

 

عنوان پایان نامه: «مصادیق نعمت و عوامل پایداری آن از دیدگاه آیات و روایات»

استاد راهنما: آقای دکتر معارف

استاد مشاور: خانم دکتر زرسازان

استاد داور: آقای دکتر ویسی

چکیده:

نعمت موهبتی است از جانب خداوند متعال که به بندگانش ارزانی داشته است تا به وسیله آن به کمال و آسایش برسد و در راه سعادت و خداشناسی به کار ببرد.  نعمت‌های فراوانی از جانب پرودگار به بندگان رسیده است که هیچ کس را یارای شمارش آن نباشد لیکن انسان با بهره و استفاده صحیح از همه نعمات الهی مستعد رسیدن به زندگی سعادتمندانه در دنیا و آخرت خواهد بود. البته انسان به طور معمول و از روی عادت بیشتر به نعمت‌های مادی (همچون نعمت سلامتی و عافیت، باران، متاع زندگانی و...) توجه دارد حال آنکه نعمت‌های معنوی (همچون نعمت وجود، اسلام، قرآن، وحدت و...) از بزرگترین نعمت‌ها در زندگی بشر به شمار می‌روند.

در جستار پیش رو، برای درک بهتر مصادیق نعمت چهار نوع دسته بندی ارائه شده است، نعمت‌های عام و خاص، ظاهری و باطنی، حقیقی و پنداری، ابتدایی و پاداشی. نعمت های مصرح در قرآن کریم ذیل آیات با عناوین جداگانه مورد کنکاش قرار گرفته اند. همچنین مصادیق متعددی در آیات و روایات برای نعمت بیان شده است و در همین راستا از عوامل پایداری نعمت‌ها همچون دعا، شکر، استغفار، تقوا و... سخن به میان آمده است و در مقابل به عوامل زوال نعمت‌ها برای آگاهی انسان همچون کفران، غرور، غفلت و... اشاره شده است تا بشر آن ها را در زندگی خود به نحو احسن به کار ببرد و حق نعمت را بجای آورد.

واژگان کلیدی: نعمت، نقمت، مصادیق نعمت، پایداری نعمت، شکر، کفر.

 

 

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا