جدیدترین اخبار :
  • سیزدهمین شماره مجله علمی پژوهشی «فقه مقارن» از سوی دانشگاه مذاهب اسلامی منتشر شد
  • اهداء گل به مقام شامخ شهید حاج قاسم سلیمانی در واحد زاهدان دانشگاه مذاهب اسلامی
  • گزارش تفصیلی از برگزاری نخستین پیش‌نشست «دومین همایش آسیب‌شناسی پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها در حوزه علوم انسانی و اسلامی با تأکید بر نقد کارآمدی» در دانشگاه مذاهب اسلامی/ یکشنبه ۱۵ دیماه
  • پیام تسلیت رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در پی شهادت سردار رشید اسلام؛ حاج قاسم سلیمانی/ سردار سلیمانی سالها عمر خود را در راه عزت و سربلندی امت اسلام و استقلال ملت‌های مظلوم گذاشت
  • همرزم سردار شهید قاسم سلیمانی با حضور در دانشگاه مذاهب اسلامی از ویژگی‌های برجسته اخلاقی سردار مقاومت گفت

پایان نامه «مروری بر اجازات در نظام آموزش اسلامی» (با تکیه بر میراث شیعی) 24 مهرماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 97/07/21 | تعداد بازدید :473

جلسه دفاع پایان نامه "محمد علی کرمی" دانشجوی رشته تاریخ اسلام، مقطع کارشناسی ارشد روز دفاع سه شنبه 97/7/24 ساعت 10/30-12 برگزار می گردد.

 

عنوان: «مروری بر اجازات در نظام آموزش اسلامی» (با تکیه بر میراث شیعی)

استاد راهنما:

جناب آقاي دكتر احمد بادکوبه

استاد داور

آقای دکتر رحمتی

دانشجو:

محمّد  علی‌کرمی

چکیده:

مبحث اجازه از همان قرون اولیه اسلامی ابتدا در علوم مربوط حدیث و بعدها در علوم و فنون دیگر هر چند به صورت غیر رسمی اما به کار گرفته شده است. این ساز و کار صحت سنجی با پیشرفت علوم در نظام آموزشی اسلام رفته رفته جای حقیقی خود را یافته و به مرور شکل تکاملی گرفته و قوام پیدا کرده است.

احراز اجازه و یا به تعبیر امروزی دانشنامه که در واقع همواره وسیله ای برای ترویج، نشر و گسترش انواع و اقسام امور مربوط به علوم و فنون از اسلامی تا غیر آن بوده با همه‌ی فراز و فرودش در ادوار مختلف تاریخی، نقشی غیر قابل انکار داشته است. اجازه گاهی صعود و اوج داشته مانند دوره‌ی سوم که شامل قرن هفتم تا دوازدهم بوده و در بعضی زمانها نیز نزول داشته است. نکته ی قابل توجه در این میان وجود شواهد محکم مبنی بر نفوذ این شیوه‌ی سنجش علمی از نظام آمنوزشی اسلام به نظام آموزشی مسیحی در غرب است. اجازات در دوران معاصر صرفاً در علوم دینی‌ای چون علم‌الحدیث، فقه، اصول، امور حسبه، وجوهات شرعی و اجتهاد مطرح است.

کلید واژگان:

اجازات، علم الحدیث، کتاب‌های اجازات، پیدایی اجازات، ادوار اجازات، احکام اجازات، کاربرد اجازات.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا