جدیدترین اخبار :
  • دیدار حضرت حجت الاسلام دکتر طاهری معاون محترم امام جمعه معزز زاهدان از واحد زاهدان دانشگاه مذاهب اسلامی
  • نماینده محترم مردم استان گلستان در مجلس خبرگان رهبری: تمامی ارگان ها و مدیران استان های شمالی باید در راستای اهداف ارزشمند دانشگاه مذاهب اسلامی کمک کنند
  • دکتر مختاری در معارفه مدیران گروه های آموزشی دانشگاه: ان شاءالله فصل جدیدی در تحول برنامه های آموزشی و محتوایی دانشگاه را شاهد باشیم/ضرورت تغییر و تحول سرفصل‌های درسی دانشگاه مذاهب اسلامی
  • نشست "تحلیل قیام امام حسین علیه السلام" با حضور رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه درامور اهل سنت استان هرمزگان برگزار شد
  • انتصاب مدیران جدید گروه‎های آموزشی دانشگاه مذاهب اسلامی برای مدت 2 سال با حکم ریاست دانشگاه

پایان نامه "حرکت از دیدگاه ملاصدرا و علامه طباطبایی" 24 مهرماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 97/07/21 | تعداد بازدید :396

جلسه دفاع پایان نامه خانم حاتمی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته فلسفه اسلامی روز سه شنبه 97/7/24 از ساعت 9-10 در دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 

عنوان پایان نامه: "حرکت از دیدگاه ملاصدرا و علامه طباطبایی"

استا راهنما: دکتر دولابی

استاد مشاور: دکتر شاکری

استاد داور: دکتر مرزانی

چکیده:

رساله پیش رو در صدد بررسی دیدگاه هر یک از اندیشمندان گرانقدر ؛ علامه طباطبایی رحمه الله و صدرالمتالهین پیرامون حرکت می باشد. این گونه پژوهش های تطبیقی نشان دهنده ی پویایی تفکر فلسفی در جهان اسلام است و بررسی آراءحکیمان با یکدیگر روشنگر نقش ویژه هر یک خواهد بود. حرکت در مقولات یکی از مباحث مهم در فلسفه است و یک نگرش جدید در حرکت هستی شناسی به سمت استکمال محسوب می شود.

تبیین حرکت در مقولات از منظرعلامه طباطبایی رحمه الله علیه و ملاصدرا با توجه به مبانی نظری فلسفی آن ها و آراء علامه در این زمینه از مهم ترین مباحث این تحقیق به شمار می رود. با وجود آن که بسیاری از دانشمندان معاصر معتقدند که علامه طباطبایی خط فکری ملاصدرا را دنبال می کند ، این رساله سعی دارد اثبات کند که علامه در برخی موارد ، طرح ملاصدرا از حرکت را با توجه به مبانی خویش تغییر می دهد. . علامه طباطبایی نیز مانند برخی حکما در زمینه وقوع حرکت در مقولات «کم»، «کیف » ،«این» و «وضع » پیرو نظر ملاصدرا بوده است و همچنین حرکت جوهری ملاصدرا  را  قبول دارد . ملاصدرا به دلیل اینکه حرکت در حرکت را محال می داند، قائل به عدم حرکت در مقولات «فعل» ، «انفعال» ، «جده» ، «متی» و «اضافه » شده است و حرکت را در این مقولات بالعرض می داند نه بالذات، اما علامه معتقد است که حرکت در تمامی مقولات ، بالذات است و حرکت در حرکت را محال نمی داند ، لذا برخلاف ملاصدرا حرکت را در مقولات نامبرده نیز جایز می شمارد. از نظر ملاصدرا در حرکت جوهری ، موضوع ثابت و باقی "ماده صوره ما" است، اما علامه نیاز به موضوع ثابت در حرکت جوهری را ضروری نمی داند. حرکت از نظر ملاصدرا و علامه همواره اشتدادی است. ملاصدرا رابطه میان سرعت و بطؤ را تضاد می داند ، ولی علامه رابطه میان آن دو را اضافی و نسبی می داند.

کلید واژه ها :

حرکت ، مقوله ، جوهر، قوه و فعل ، حرکت در مقوله ، ملاصدرا ، علامه طباطبایی(ره)

 

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا