جدیدترین اخبار :
  • دیدار حضرت حجت الاسلام دکتر طاهری معاون محترم امام جمعه معزز زاهدان از واحد زاهدان دانشگاه مذاهب اسلامی
  • نماینده محترم مردم استان گلستان در مجلس خبرگان رهبری: تمامی ارگان ها و مدیران استان های شمالی باید در راستای اهداف ارزشمند دانشگاه مذاهب اسلامی کمک کنند
  • دکتر مختاری در معارفه مدیران گروه های آموزشی دانشگاه: ان شاءالله فصل جدیدی در تحول برنامه های آموزشی و محتوایی دانشگاه را شاهد باشیم/ضرورت تغییر و تحول سرفصل‌های درسی دانشگاه مذاهب اسلامی
  • نشست "تحلیل قیام امام حسین علیه السلام" با حضور رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه درامور اهل سنت استان هرمزگان برگزار شد
  • انتصاب مدیران جدید گروه‎های آموزشی دانشگاه مذاهب اسلامی برای مدت 2 سال با حکم ریاست دانشگاه

پایان نامه "حیات اقتصادی کرمان از سلجوقیان تا تیموریان" یکشنبه 22 مهرماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 97/07/11 | تعداد بازدید :371

جلسه دفاع پایان نامه آقای کدخدازاده دانشجوی رشته تاریخ اسلام دانشگاه مذاهب اسلامی در مقطع کارشناسی ارشد، روز یکشنبه 22 مهرماه از ساعت 15/30 در سالن جلسات برگزار می گردد.

 

عنوان: «حیات اقتصادی کرمان از سلجوقیان تا تیموریان»

راهنما: آقای دکتر رضوی

مشاور: آقای دکتر خلیفه

داور: آقای دکتر کرمی پور

چکیده:

سرزمین کرمان در جنوب شرقی فلات ایران واقع شده است. که به گفته جغرافی نویسان اسلامی و ایرانی به دو بخش گرمسیر و سردسیر تقسیم می‌شود. این ایالت در دوران تاریخ میانه ایران از عمده مناطق مهم در امر تجارت و اقتصاد محسوب می‌شود. ایالت کرمان در حد فاصل قرن پنچم هجری قمری تا اواسط قرن هشتم هجری قمری با استقرار حکام محلی پویایی و حیات اقتصادی خود را در یک سیر نسبتاً ثابت، شکوفا کرد. رشد و پویایی اقتصاد ایالت کرمان در این گستره‌ی پهناور جغرافیایی و قرار گیری در یک موقعیت راهبردی به ایالت کرمان این مکان را داد تا بر دیگر سرزمین‌های همجوار خود تاثیر مستقیم و غیر مستقیم داشته باشد. در این مسیر اقدامات حکام ایالت کرمان در سیر تسهیلات تجاری ، نحوه‌ی دریافت مالیات و توجه به بنادر و تامین امنیت راه‌ها نقش موثری در حیات اقتصادی ایالت کرمان داشت.

در همین راستا نوشتار حاضر با عنوان «حیات اقتصادی کرمان از سلجوقیان تا تیموریان» با کار برد توصیفی_ تحلیلی به بررسی نسبت میان امنیت سیاسی و میزان رونق اقتصادی ایالت کرمان در دوران های سلجوقیان و غزان، خوارزم شاهیان و قراختائیان وایلخانان پرداخته است. در این امر موقعیت راهبردی ایالت کرمان و وجود حکومت‌های محلی چون: «قاوردیان، غزان و قراختائیان» در رونق اوضاع اقتصادی کرمان نقش موثری داشت. پژوهش مذکور با توجه به جنبه‌های اقصادی، اقتصاد ایالت کرمان را در دو مولفه ی اقتصاد کشاورزی شامل:« اراضی و مالکیت، محصولات کشاورزی و دامی و نظام آبیاری» و اقتصاد شهری شامل: « بازار، میادین، دروازه ها، بنادر و جزایر و راههای تجاری» مورد بررسی قرار می‌دهد.

 

کلید واژگان:  ایالت کرمان، سلجوقیان کرمان، غزان، قراختائیان، بازار، اقتصاد شهری، اقصاد کشاورزی

 

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا