جدیدترین اخبار :
  • اعلام نتایج بخش معارفی و حفظ سی و پنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان کشور
  • دکتر مختاری در چهارمین کنفرانس ملی اسلام و ارزش های متعالی مطرح کرد: «بررسی و تبیین نقش ارزش های سازمانی بر سلامت معنوی کارکنان با تاکید بر رویکرد اسلامی»
  • دیدار معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی با معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم
  • /یادداشت دکتر مختاری/ عقلانیت رضوی؛ مهمترین اصل در ارتباطات میان فرهنگی
  • چهاردهمین شماره مجله علمی، پژوهشی «فقه مقارن» منتشر شد

پایان نامه "حیات اقتصادی کرمان از سلجوقیان تا تیموریان" یکشنبه 22 مهرماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 97/07/11 | تعداد بازدید :605

جلسه دفاع پایان نامه آقای کدخدازاده دانشجوی رشته تاریخ اسلام دانشگاه مذاهب اسلامی در مقطع کارشناسی ارشد، روز یکشنبه 22 مهرماه از ساعت 15/30 در سالن جلسات برگزار می گردد.

 

عنوان: «حیات اقتصادی کرمان از سلجوقیان تا تیموریان»

راهنما: آقای دکتر رضوی

مشاور: آقای دکتر خلیفه

داور: آقای دکتر کرمی پور

چکیده:

سرزمین کرمان در جنوب شرقی فلات ایران واقع شده است. که به گفته جغرافی نویسان اسلامی و ایرانی به دو بخش گرمسیر و سردسیر تقسیم می‌شود. این ایالت در دوران تاریخ میانه ایران از عمده مناطق مهم در امر تجارت و اقتصاد محسوب می‌شود. ایالت کرمان در حد فاصل قرن پنچم هجری قمری تا اواسط قرن هشتم هجری قمری با استقرار حکام محلی پویایی و حیات اقتصادی خود را در یک سیر نسبتاً ثابت، شکوفا کرد. رشد و پویایی اقتصاد ایالت کرمان در این گستره‌ی پهناور جغرافیایی و قرار گیری در یک موقعیت راهبردی به ایالت کرمان این مکان را داد تا بر دیگر سرزمین‌های همجوار خود تاثیر مستقیم و غیر مستقیم داشته باشد. در این مسیر اقدامات حکام ایالت کرمان در سیر تسهیلات تجاری ، نحوه‌ی دریافت مالیات و توجه به بنادر و تامین امنیت راه‌ها نقش موثری در حیات اقتصادی ایالت کرمان داشت.

در همین راستا نوشتار حاضر با عنوان «حیات اقتصادی کرمان از سلجوقیان تا تیموریان» با کار برد توصیفی_ تحلیلی به بررسی نسبت میان امنیت سیاسی و میزان رونق اقتصادی ایالت کرمان در دوران های سلجوقیان و غزان، خوارزم شاهیان و قراختائیان وایلخانان پرداخته است. در این امر موقعیت راهبردی ایالت کرمان و وجود حکومت‌های محلی چون: «قاوردیان، غزان و قراختائیان» در رونق اوضاع اقتصادی کرمان نقش موثری داشت. پژوهش مذکور با توجه به جنبه‌های اقصادی، اقتصاد ایالت کرمان را در دو مولفه ی اقتصاد کشاورزی شامل:« اراضی و مالکیت، محصولات کشاورزی و دامی و نظام آبیاری» و اقتصاد شهری شامل: « بازار، میادین، دروازه ها، بنادر و جزایر و راههای تجاری» مورد بررسی قرار می‌دهد.

 

کلید واژگان:  ایالت کرمان، سلجوقیان کرمان، غزان، قراختائیان، بازار، اقتصاد شهری، اقصاد کشاورزی

 

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا